Πρωταθλητής κόμπακ ο Ντίνος Κωνσταντίνου!

Ο διεθνής σκοπευτής του Σκοπευτικού Ομίλου Πάφου Ντίνος Κωνσταντίνου, με μόλις 6 βαθμούς ποινής (β.π), είναι ο φετινός πρωταθλητής κόμπακ, του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ που διοργανώνει η ΣΚΟΚ. Στη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος με 8 β.π τερμάτισε ο αθλητής της ΣΚΟΛΕΥ Δώρος Λουκαΐδης, ενώ στην τρίτη θέση της γενικής κατάταξης είχαμε τριπλή ισοβαθμία με τον αθλητή της ΣΚΟΛΕΜ Άγγελο Αβραάμ και τους αθλητές της ΣΚΟΛΕΥ Κύπρο Κυπριανού και Κωνσταντίνο Κωνσταντίνου να χρεώνονται με 9 β.π.

Το φετινό πρωτάθλημα κόμπακ περιλάμβανε 7 αγώνες και για κάθε αθλητή μέτρησαν τα πέντε καλύτερα αποτελέσματα με το σύστημα των «βαθμών ποινής». Σε κάθε αγώνα ο κάθε αθλητής χρεωνόταν με τη διαφορά του αποτελέσματός του από το αποτέλεσμα του νικητή του αγώνα. Για άλλη μια χρονιά, το κόμπακ ξεπέρασε τον … εαυτό του σε δημοτικότητα, αφού οι συμμετοχές ξεπέρασαν τις 230, ενώ και φέτος ο ανταγωνισμός ήταν πάρα πολύ έντονος, κάτι που φαίνεται τόσο από τη μικρή διαφορά στα τελικά αποτελέσματα, όσο και από το γεγονός ότι τους 7 αγώνες του πρωταθλήματος τους κέρδισαν έξι διαφορετικοί αθλητές, με τον πρωταθλητή Ντίνο Κωνσταντίνου να είναι ο μόνος που κέρδισε δυο αγώνες (Κύπελλο Πάφου και Κύπελλο Παραλιμνίου). Τους άλλους πέντε αγώνες κέρδισαν πέντε διαφορετικοί αθλητές, ως εξής

-    ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΕΡΥΝΕΙΑΣ:     Χάρης Χριστοδουλίδης (ΣΚΟΠΑΦ)
-    ΚΥΠΕΛΛΟ ΛΕΜΕΣΟΥ:         Λεύκιος Μιλτιάδους (ΣΚΟΛΕΜ)
-    ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ:     Ηλίας Ηλία (ΣΚΟΛΕΥ)
-    ΚΥΠΕΛΛΟ ΛΑΡΝΑΚΑΣ:     Πέτρος Ιωάννου (ΣΚΟΛΕΥ)
-    ΔΙΑΣΩΜΑΤΕΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ:     Δώρος Λουκαΐδης (ΣΚΟΛΕΥ)

Στις άλλες κατηγορίες, ο νεαρός Αλέξανδρος Δημητρίου της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λεμεσού αναδείχτηκε πρωταθλητής στους έφηβους με 85 β.π, ο συναθλητής του Μιλτιάδης Καραολής στους σίνιορς με 31 β.π και ο Ανδρέας Κατζιανής της Σκοπευτικής Οργάνωσης Αμμοχώστου πρώτευσε στους βετεράνους με 79 β.π.

Αναλυτικά, η κατάταξη του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ 2019 στο αγώνισμα του κόμπακ, ήταν η ακόλουθη σε κάθε κατηγορία: