Κέρδισε και έμεινε "ζωντανός"

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να σημειώσει την δεύτερη εκτός έδρας νίκη του ύστερα από πέντε μήνες και 9 σερί ήττες μακριά από το ΟΑΚΑ κερδίζοντας μέσα στο Λας Πάλμας την Γκραν Κανάρια με 99-80 πραγματοποιώντας πειστική εμφάνιση! Καλύτεροι Αντετοκούνμπο, Παπαγιάννης και Λάνγκφορντ.

Στο ξεκίνημα του ματς ο Παναθηναϊκός μπορεί να ήταν καλός στην επίθεση, αλλά δεν συνέβαινε το ίδιο στην άμυνα με αποτέλεσμα να επιτρέπει στην Γκραν Κανάρια να είναι μέσα στο ματς και να βρίσκει τρόπους για να φτάσει μέχρι το «πράσινο» καλάθι. Τα 5/7 δίποντα και τα 2/3 τρίποντα μέχρι το 6’ (19-14) αποδεικνύουν του λόγου το αληθές. Από την άλλη, εκείνος που μπήκε δυνατά στο ματς και έπαιζε με περίσσια αυτοπεποίθηση ήταν ο Θανάσης Αντετοκούνμπο. Το «τριφύλλι» μπορεί να είχε 8/10 δίποντα και 2/3 βολές μέχρι το 7’ (19-18) αλλά τα 7 λάθη του σε αυτό το διάστημα του έβαζαν… φαρδύ-πλατύ το απαγορευτικό στο να ελέγξει απόλυτα το ματς και να γίνει από νωρίς το απόλυτο αφεντικό. Ακόμα και έτσι μπόρεσε να επιστρέψει από το -5 (19-14) χάρη στην είσοδο του Λούκας Λεκαβίτσιους (σ.σ. ο Καλάθης είχε ήδη τρία λάθη) και με ένα σερί 8-0 να προηγηθεί με 19-22) λίγο πριν από το τέλος του α’ δεκαλέπτου (26-28).

Βέβαια δεν συνεχίστηκε το μομέντουμ του Παναθηναϊκού και στο δεύτερο δεκάλεπτο καθώς η Γκραν Κανάρια έβαλε ένταση στην άμυνα της και παρά το γεγονός ότι είχε 4 ομαδικά φάουλ στο 12’ κατάφερε να προηγηθεί με 32-28 έχοντας πραγματοποιήσει ένα σερί 6-0 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να κάνει το ένα παιδαριώδες λάθος μετά το άλλο φτάνοντας στα… εννέα (!) σε λιγότερο από 13 λεπτά αγώνα. Όμως, το σχήμα με Καλάθη, Κιλπάτρικ, Αντετοκούνμπο, Παπαπέτρου, Γκιστ συνετέλεσε ώστε να… επιστρέψουν οι «πράσινοι» στο ματς και να «απαντήσουν» με ένα δικό τους 16-0 παίρνοντας εκ νέου τα ηνία του ματς και διαφορά 12 πόντων (32-44 στο 17’).

Οι Αντετοκούνμπο και Παπαγιάννης ήταν… όλα τα λεφτά στην «πράσινη» επίθεση έχοντας πετύχει 20 πόντους συνολικά (12+8) με 10/12 δίποντα! Βέβαια ο Θανάσης χρεώθηκε με 3ο φάουλ στο 18’, με τον Ρικ Πιτίνο να παίζει με χαμηλό σχήμα χρησιμοποιώντας τρεις κοντούς (Καλάθη, Λάνγκφορντ, Κιλπάτρικ) το οποίο ωστόσο δεν βγήκε. Ότι δεν έκαναν οι Ισπανοί στο πεντάλεπτο που προηγήθηκε το έκαναν σε… ένα λεπτό με δικό τους σερί 8-0 με το οποίο μείωσαν την διαφορά (40-44) πριν από το τέλος του ημιχρόνου (45-50). Στο τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου ανέλαβε δράση ο Λάνγκφορντ (12π., 2/3δίπ., 2/2τρ., 2/2β.) προκειμένου να διατηρήσει τους «πράσινους» σε θέση οδηγού στο ματς. Στο πρώτο μισό ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ είχε 18/24 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5/7 βολές, 16 ριμπάουντ, 9 ασίστ αλλά και 12 λάθη! Η Γκραν Κανάρια από την άλλη είχε τον Ραμπασέδα σε μεγάλο βράδυ (17π., στο α’ με 2/2δίπ., 4/4τρ.) και μέτρησε 10/19 δίποντα, 6/16 τρίποντα, 13 ριμπάουντ και 7 λάθη.

Το άσχημο μαντάτο ήρθε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, αφού ο Αντετοκούνμπο χρεώθηκε με 4ο φάουλ σε μόλις 15 δευτερόλεπτα αγώνα ενώ στο 22’ τραυματίστηκε και ο Ντίνος Μήτογλου. Με ένα επιμέρους 10-5 η Γκραν Κανάρια έφερε το ματς στα ίσια (55-55 στο 23’) έχοντας διαγράψει το «πράσινο» σερί του δευτέρου δεκαλέπτου. Όμως ο Γιώργος Παπαγιάννης έμοιαζε πιο… έτοιμος από ποτέ γι’ αυτό το ματς. Σαν να ήταν κομμένο και ραμμένο για τα μέτρα του, αφού με δικές του πρωτοβουλίες ο Παναθηναϊκός έφτασε σε ένα νέο επιμέρους 8-2 με το οποίο προηγήθηκε με 57-63 στα μέσα της 3ης περιόδου. Η διαφορά έφτασε και στους 7 πόντους (60-67 στο 27’), με τον Σον Κιλπάτρικ να βοηθάει στο σκοράρισμα και τον Βουγιούκα να είναι κάτι παραπάνω από χρήσιμος στο δίλεπτο που «ξεκούρασε» τον Παπαγιάννη μέχρι και το τέλος της 3ης περιόδου (66-73).

Η διαφορά έφτασε και πάλι στο +10 (66-76) με τρίποντο του Λάνγκφορντ στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου, δίνοντας επιπλέον «σιγουριά» στο «τριφύλλι» ενόψει της τελικής ευθείας του ματς. Κάτι που αποδείχθηκε περίτρανα στη συνέχεια αφού η διαφορά έφτασε και στους 15 πόντους για πρώτη φορά στο ματς (69-84) στο 33’. Αυτό ήταν. Οι… τίτλοι τέλους στο ματς έπεσαν, ο δείκτης του σκορ εκτοξεύθηκε στο +18 (75-93)  και ο Παναθηναϊκός έφτασε στην 2η νίκη του μακριά από το ΟΑΚΑ για τη φετινή σεζόν.

Τα δεκάλεπτα: 26-28, 45-50, 66-73, 80-99

Από: Gazzetta.gr