Απόδραση της Εφές από το Τελ Αβίβ και... δώρο στον Παναθηναϊκό

Με ένα ξέσπασμα στην τελευταία περίοδο (21-13) η Αναντολού Εφές επικράτησε στο Τελ Αβίβ της Μακάμπι, την οποία και απομάκρυνε από τη διεκδίκηση της πρόκρισης στα προημιτελικά της φετινής EuroLeague. Αν μη τι άλλο το αποτέλεσμα βόλεψε πρωτίστως τον Παναθηναϊκό που έχει τις ίδιες νίκες με τους Ισραηλινούς και κατά δεύτερο τον Ολυμπιακό που έχει μία περισσότερη.

Η εικόνα του αγώνα ωστόσο έγερνε τη πλάστιγγα στη πλευρά των γηπεδούχων στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Όμως στο 4ο δεκάλεπτο η Εφές ξεκίνησε με ένα επιμέρους 13-4 πήρε προβάδισμα με 71-62 και έκτοτε διατήρησε την διαφορά μέχρι το τέλος του αγώνα. Ο Σέιν Λάρκιν ήταν ο καλύτερος παίκτης της Αναντολού με 13 πόντους (3/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/3 βολές), 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη σε λιγότερο από 20 λεπτά συμμετοχής. Πρώτος σκόρερ ωστόσο ήταν ο Βασίλιε Μίτσιτς με 15 πόντους έχοντας 5/6 δίποντα και 5 ασίστ, ενώ άλλους 13 πόντους πέτυχε ο Ροντρίγκ Μπομπουά.

Για την Μακάμπι ο Ταρίκ Μπλακ (18π.) είχε εκρηκτικό ξεκίνημα αλλά χωρίς συνέχεια, ενώ άλλους 13 πόντους πρόσθεσε ο Τζόνι Ο' Μπράιαντ έχοντας και επτά ριμπάουντ. Μάλιστα η «ομάδα του λαού» είχε προηγηθεί στην δεύτερη περίοδο και με εννέα πόντους διαφορά (31-22) αλλά η Εφές μπόρεσε να γυρίσει το παιχνίδι και να μειώσει σε 41-39 με τη λήξη του ημιχρόνου. Μετά το αμφίρροπο δεκάλεπτο στην 3η περίοδο, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν πραγματοποίησε την... αντεπίθεσή της και έφτασε στην τελική επικράτηση.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Εφές είχε υψηλό ποσοστό στα δίποντα με 61,4% (27/44) και αυτό τη βοήθησε να φτάσει στη νίκη, παρά το γεγονός ότι υστέρησε σε όλες τις υπόλοιπες στατιστικές κατηγορίες. Φυσικά έπαιξε ρόλο και ο πλουραλισμός έχοντας 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.
ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Σέιν Λάρκιν είχε  13 πόντους (3/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/3 βολές), 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη, ενώ ο Βασίλιε Μίτσιτς πρόσθεσε άλλους 5 πόντους έχοντας 5/6 δίποντα και 5 ασίστ.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Μπομπουά και Μοερμάν πέτυχαν από 13 πόντους ο καθένας με 16/24 σουτ εντός παιδιάς.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο ΝτιΆντρε Κέιν δεν βοήθησε καθόλου την Μακάμπι έχοντας 0/4 σουτ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το 13-4 της Εφές στο πρώτο πεντάλεπτο της τελευταίας περιόδου με το οποίο πήρε διαφορά 9 πόντων.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μακάμπι το 43% στα δίποντα και το 66% στις βολές, ενώ η Εφές το 30% στα τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 41-39, 58-58, 71-79.

Aπό: gazzetta.gr