Αδίκησε τον εαυτό του στη Βαλένθια ο Παναθηναϊκός

Τα γκρέμισε όλα ο Παναθηναϊκός, που πλήρωσε την κακή του άμυνα για 30 λεπτά και παρά την επική αντεπίθεση που επιχείρησε στο φινάλε, έφυγε ηττημένος από τη Βαλένθια (94-87).

Ένας άψυχος για 30 λεπτά Παναθηναϊκός, υποτάχθηκε στη Βαλένθια (94-87 εκτός έδρας) και έπραξε ολικό πισωγύρισμα, αφού προερχόταν από 3 διαδοχικές νίκες.

Το «τριφύλλι» έμπαζε αμυντικά στις 3 πρώτες περιόδους και έδωσε πολλά δικαιώματα στους γηπεδούχους, ενώ ξύπνησαν στην τέταρτη και επιχείρησαν εντυπωσιακή αντεπίθεση, ωστόσο απέτυχαν στις λεπτομέρειες (βλ. αστοχία στις βολές και χαμένα ριμπάουντ) στο φινάλε.

Στο 13-9 υποχώρησαν οι «πράσινοι» και έχασαν την ευκαιρία να πιάσουν τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στην 5η θέση. Διασώθηκαν οι Καλάθης (22 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα) και Ράις (21 πόντοι).

Το ματς
Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τον Παναθηναϊκό να βρίσκει περισσότερες λύσεις και να περνάει μπροστά με επιμέρους σκορ 7-2 (7-10 στο 4’). Από ‘κει και πέρα όμως, η Βαλένθια βρήκε ρυθμό επιθετικά και με μπροστάρη τον Ντούμπλιεβιτς, ξέφυγε με +5 (19-14 στο 7’).

Οι Ισπανοί συνέχισαν να εκμεταλλεύονται τη… χαλαρότητα της άμυνας των «πρασίνων» και βρήκαν εύκολους πόντους, τόσο από την περιφέρεια, όσο και από το «ζωγραφιστό». Κάπως έτσι η ομάδα του Πονσαρνάου έκλεισε το δεκάλεπτο στο +2 (27-25).

Στην εκκίνηση της δεύτερης περιόδου, οι γηπεδούχοι μπήκαν… αγριεμένοι και έστησαν πάρτι, με τους Ντούμπλιεβιτς, Σαν Εμετέριο και Κολόμ να πετυχαίνουν επιμέρους 15-2, που τους έφερε στο +13 (42-29 στο 14’), με τους παίκτες του «τριφυλλιού» να βρίσκονται εκτός τόπου και χρόνου.

Μετά το πρώτο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου, οι «πράσινοι» αφυπνίστηκαν κάπως, βελτίωσαν την άμυνά τους και με τον Ράις να παίρνει μπρος επιθετικά, μάζεψαν τη διαφορά με επιμέρους 11-4 (46-43 στο 18’). Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες της Βαλένθια έτρεξαν άμεσα σερί 6-0 και ξέφυγαν στο +9 (52-43), ενώ έκλεισαν το ημίχρονο στο +10 (55-45).

Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι έδειξαν διάθεση να παίξουν άμυνα, έκλεισαν καλά τους διαδρόμους προς το καλάθι τους και ανάγκασαν τους Ισπανούς. Μάλιστα, «έτρεξαν» 8-2 και πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής (65-62 στο 27’).

Κάπου εκεί ωστόσο οι παίκτες του Παναθηναϊκού απώλεσαν τη συγκέντρωσή τους και γκρέμισαν ό,τι με κόπο έχτιζαν νωρίτερα. Συγκεκριμένα, «χάρισαν» ελεύθερα σουτ στην ομάδα του Πονσαρνάου, που ευστόχησε σε 4 τρίποντα, έτρεξε επιμέρους σκορ 15-2 και εκτοξεύτηκε στο +16 (80-64) στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι «πράσινοι» άλλαξαν τελείως πρόσωπο και επιχείρησαν επική αντεπίθεση. Με εξαιρετική άμυνα στο πρώτο κομμάτι της, έτρεξαν 13-0 σερί και μπήκαν για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης (80-77 στο 35’).

Με τον συγκινητικό Καλάθη και τους Τόμας και Ράις να προσφέρουν, το «τριφύλλι» ισοφάρισε (82-82 στο 37’) και έδειξε ότι μπορεί να φτάσει στην ανατροπή. Παρ’ όλα αυτά, οι χαμένες βολές των Παπαπέτρου, Τόμας και ένα χαμένο ριμπάουντ στοίχισαν στην ομάδα του Πιτίνο, που βρέθηκε στο -4 (88-84 στο 39’).

Με έμμεσο τρίποντο του Ράις, οι «πράσινοι» μείωσαν στον πόντο (88-87), αλλά ο Ντούμπλιεβιτς «χόρεψε» τον Παπαγιάννη και έγραψε το 90-87, ενώ πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, από το οποίο προήλθε το 92-87 του Αμπάλδε (στα 45 δευτερόλεπτα). Ο Φριντέτ αστόχησε σε τρίποντο και ο Αμπάλδε διαμόρφωσε το τελικό 94-87.

Τα δεκάλεπτα: 27-25, 55-45, 80-64, 94-87.

Πηγή: sport-fm.gr