Μεγάλη εμφάνιση από τη Ζαλγκίρις, η νίκη στην Εφές

Παρά την μεγάλη εμφάνιση της Ζαλγκίρις, η Εφές έκανε αυτό που έπρεπε στο τέλος και έφτασε στην 21η νίκη της στην Euroleague (96-91). Μεγάλο ματς από τους Βάσα Μίσιτς και Σέιν Λάρκιν, στο 61,3% τα τρίποντα των Λιθουανών!

Η Ζαλγκίρις ήταν άκρως ανταγωνιστική στην Τουρκία, έχοντας σταθερά το προβάδισμα μέχρι το 30', με κύριο όπλο το σχεδόν... εξωπραγματικό ποσοστό από το τρίποντο. Οι Λιθουανοί πίεσαν όσο μπορούσαν, όμως η φετινή Εφές δεν... παίζεται και δεν χάνει!

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν «ξύπνησε» στην τέταρτη περίοδο, πήρε τα ηνία και έφτασε τελικά στην 21η φετινή της νίκη (96-91), παραμένοντας σταθερά στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Στο 9-15 έπεσαν οι φιλοξενούμενοι, που έχασαν έδαφος στις λίγες ελπίδες που έχουν για την είσοδο στα πλέι-οφ.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Βάσα Μίσιτς (22 πόντοι με 8/14 σουτ, 3 ασίστ,), ενώ ο Σέιν Λάρκιν έκανε... όργια στα τελευταία λεπτά, ολοκληρώνοντας το ματς με 25 πόντους και 4 ασίστ. Καλοί και οι Κρούνοσλαβ Σίμον (15 πόντοι, 3 ριμπάουντ), Τιμπόρ Πλάις (15 πόντοι, 7/8 σουτ) από τους νικητές, δεν ήταν αρκετές οι προσπάθειες των Ζακ ΛεΝτέι (22 πόντοι, 6/8 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ) και Κέι Σι Ρίβερς (21 πόντοι, 6/11 τρίποντα) για τους Λιθουανούς.

Η Ζαλγκίρις ήταν ανώτερη στο πρώτο μέρος και κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό της, κυρίως μέσω της απίστευτης ευστοχίας από το τρίποντο (10/13, 76,9%) και του Κέι Σι Ρίβερς, που μέχρι το 20' είχε 12 πόντους με 4/5 σουτ από τα 6,75μ. Έτσι, οι Λιθουανοί προηγήθηκαν με 43-40 στο τέλος του ημιχρόνου.

Ίδια παρέμεινε η εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο. Η Ζαλγκίρις παρέμεινε... καυτή από μακριά, οι Ουλανόβας - Χέις βρήκαν σουτ και οι Λιθουανοί διατήρησαν τα ηνία, αφού προηγήθηκαν με 63-63 στο 30'.

Η Εφές ήταν κοντά στο σκορ και η τέταρτη περίοδος εξελίχθηκε σε... ρυθμούς θρίλερ. Ο Λάρκιν «ξύπνησε» και με συνεχόμενα σουτ έφερε τους Τούρκους στο +4 (80-76), τρία λεπτά πριν το τέλος, με τον Σίμον να «χτυπά» από το τρίποντο και να ανεβάζει την διαφορά στους εφτά (85-78). Κάπου εκεί τελείωσε και το ματς, αφού η Ζαλγκίρις δεν μπόρεσε να επιστρέψει στο ματς και να πάρει κάτι καλύτερο από μία... τιμητική ήττα.

Δεκάλεπτα: 19-20, 21-23, 63-65, 96-91

Πηγή: sdna.gr