Χιτ - Μπακς 115-118: «Ζωντανοί» με λαβωμένο Γιάννη και σούπερ Μίντλετον

Ο τραυματισμός του Έλληνα φόργουορντ δεν πτόησε τους Μπακς που μείωσαν σε 3-1 την σειρά επικρατώντας των Χιτ με 115-118. Σούπερ Μίνλτετον (36π., 8ρ. 8ασ.).

Οι Μπακς με τον Γιάννη Αντετκούνμπο να αποχωρεί τραυματίας στην δεύτερη περίοδο, επικράτησαν στην παράταση των Χιτ με 115-118 έχοντας σε καταπληκτικό βράδυ τον Κρις Μίντλετον που ολοκλήρωσε το ματς με 36 πόντους, 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Πλέον η σειρά πήγε στο 3-1 και όλοι περιμένουν να δουν αν θα είναι διαθέσιμος ο Αντετοκούνμπο για το Game 5 σε δύο βράδια.

Στην πρώτη περίοδο οι Μπακς περίμεναν τα πάντα από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο. Κανείς συμπαίκτης του δεν ανταποκρίθηκε και οι Χιτ με ωραίο μπάσκετ και πλουραλισμό προηγήθηκαν με 22-11 (8').

Στο δεύτερο δωδεκάλεπτο ο Έλληνας φόργουορντ βρήκε συμπαράσταση και με τρίποντο του Κόρβερ οι Μπακς μείωσαν σε 31-29 (14'). Σε εκείνο το σημείο ο Αντετοκούνμπο χτύπησε στο ίδιο σημείο που είχε τραυματιστεί στο προηγούμενο ματς και έγινε αναγκαστικά αλλαγή.

Χιλ και Μίντλετον ανέβασαν την απόδοσή τους ενώ στην άλλη πλευρά οι Χιτ είχαν χαμηλά ποσοστά κι έτσι οι Μπακς προηγήθηκαν με 46-50 (23').

Στο τρίτο δωδεκάλεπτο και με τον «Greek Freak» να μην επιστρέφει στο παρκέ (19π., 4ρ. σε 11;29), πήρε πολλές προσπάθειες ο Μίντλετον και δικαιώθηκε διατηρώντας το προβάδισμα στο σκορ (62-65, 30'). Όταν αυτός κουράστηκε, ο Μπάτλερ και οι συμπαίκτες του το εκμεταλλεύτηκαν και έτσι ανέκτησαν το προβάδισμα στο σκορ (68-65, 32'). Τα «ελάφια» προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ, αλλά ο Αντεμπάγιο με προσωπικούς πόντους έδωσε προβάδισμα 5 πόντων στους Χιτ (86-81, 35').

Στα πρώτα λεπτά του τελευταίου δωδεκάλεπτου οι Χιτ ξέφυγαν χάρη στους Ρόμπινσον και Ντράγκιτς (100-92, 39'), όμως οι Μπακς ήθελαν να εξαντλήσουν τις πιθανότητες για νίκη και επέστρεψαν με συνεχόμενους πόντους από τον Λόπεζ έτρεξαν σερί 12-0 και πήραν... κεφάλι με 100-104 (44').

Το Μαΐάμι ισοφάρισε στους 104 πόντους και το ματς κρίθηκε στο τέλος. Ο Χίρο με τρίποντο έκανε το 107-106 και ΝτιΒιτσέντζο με 1/2 βολές ισοφάρισε στέλνοντας τον αγώνα στην παράταση.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο κυριάρχησαν λάθη και άστοχα σουτ, ωστόσο ο Μίντλετον βρήκε σκορ και με δύσκολο τρίποντο έκανε το 112-116. Το τρίποντο του Χίρο μείωσε στον πόντο, αλλά η ψυχραιμία του Μίντλετον στις βολές χάρισαν τη νίκη στους Μπακς.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-22, 48-50, 88-85, 107-107 (παρ.) 115-118