Υποτάχθηκαν σε «Ιππότες» οι χωρίς Γιάννη Μπακς

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έλειψε σε δεύτερο συνεχόμενο ματς για τους Μιλγουόκι Μπακς και αυτό φάνηκε αυτή την φορά, με τους Κλίβελαντ Καβαλίερς να επικρατούν με 107-102.

Τα «Ελάφια» αναγκάστηκαν να αγωνιστούν εκ νέου χωρίς τον Έλληνα σούπερ σταρ, που προφυλάσσεται λόγω μικροπροβλήματος στο δεξιό αστράγαλο, με τους «Ιππότες» να καταφέρνουν να φτάσουν σε άλλη μια νίκη... για το ονόρε. Ήταν, συγκεκριμένα, η 19η δική τους στην φετινή σεζόν έναντι 53 ηττών, τη στιγμή που το σύνολο του Μάικ Μπουντενχόλζερ μετρά πλέον ακριβώς το αντίθετο ρεκόρ, ήτοι 53-19.

Οι Καβαλίερς ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και, σύντομα, βρέθηκαν προηγούμενοι με 30-24 στην πρώτη περίοδο. Πάνω σε αυτό το προβάδισμα, ακριβώς, «έχτισαν» την ανωτερότητά τους, για να φτάσουν να έχουν προβάδισμα σε διψήφιο νούμερο στο ημίχρονο (58-47). Η αντίδραση είναι ένα στοιχείο, που χαρακτηρίζει τους Μπακς του Γιάννη και έδειχναν να έχουν τον απαραίτητο χαρακτήρα για την ανατροπή στην τρίτη περίοδο, ισοφαρίζοντας με το επιμέρους σκορ 23-34 και αφήνοντάς τα όλα αμφίρροπα. Με τον Κόλιν Σέξτον ξανά ηγετικό, όμως, και με βοήθειες από τον Τζόρνταν Κλάρκσον, η επιτυχία στο ματς αυτό ήρθε για τους «Καβς», που λύγισαν το Μιλγουόκι.

Ο πρώτος είχε 25 πόντους και ο δεύτερος πρόσθεσε 23, με τον Κρις Μίτνλετον και πάλι να ξεχωρίζει για τους ηττημένους με 26 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ 24 πόντους, με οκτώ ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ σημείωσε ο Έρικ Μπλέντσο.