Αποχαιρέτησε με νίκη η Λιθουανία

Η Λιθουανία μετέτρεψε την απογοήτευση της για την ήττα και τα όσα έγιναν στον αγώνα με την Γαλλία, σε οργή κόντρα στην Δομινικανή Δημοκρατία, την οποία έκανε... πλάκα με το επιβλητικό 74-55. Εκπληκτικός Λεκαβίτσιους με 19 πόντους και 100% ευστοχία (2/2β., 7/7διπ., 1/1τρ., 4ρ.), εξαιρετικός Βαλαντσιούνας με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Δεν ήθελαν να αποχαιρετήσουν το Παγκόσμιο με μία ήττα και έβαλαν στην... άκρη ότι έγινε κόντρα στην Γαλλία, ώστε να περάσει ένα εύκολο απόγευμα κόντρα στην Δομινικανή Δημοκρατία, επικρατώντας με 74-55.

Οι Δομινικανοί το πάλεψαν για ένα ημίχρονο, προσπαθώντας να δείξουν δίκαια προκρίθηκαν στην δεύτερη φάση του Παγκοσμίου. Οι Λιθουανοί ξεκίνησαν... ζεστά, όταν προηγήθηκαν με 4-13 και με 4-17 αλλά οι Δομινικανοί μείωσαν σε 14-19 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο Βαλαντσιούνας και Λεκαβίτσιους ανέλαβαν δράση και μετέτρεψαν το 17-21 σε 19-28 στο 14ο λεπτό. Η Δομινικανή Δημοκρατία μείωσε εκ νέου σε 24-28, αλλά ουσιαστικά ήταν η τελευταία φορά που πλησίασε τόσο πολύ στο σκορ. Η Λιθουανία απάντησε με ένα σερί 10-0 (24-38), κλείνοντας το ημίχρονο στο +14.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Λιθουανοί έριξαν... ρυθμό, είδαν τους αντιπάλους τους να μειώνουν στους επτά (34-41) και επέστρεψαν την διαφορά στα... γνωστά επίπεδα με αποτέλεσμα να κλείσουν τη περίοδο στο +13 (39-52). Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι, η Λιθουανία προηγήθηκε με 20 πόντους (46-66) στο 36ο λεπτό, πριν το τελικό 55-74.