Ξέσπασε στο Ρέθυμνο ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ είχε εύκολο έργο απέναντι στο Ρέθυμνο (88-64) με την ποιότητα του Ματ Λοτζέσκι να επιστρέφει στην «πράσινη»... καθημερινότητα (16π. με 7/8 σουτ). 4Χ4 στο πρωτάθλημα και τώρα Μπουντούτσνοστ.

Οι «πράσινοι» άφησαν πίσω τους το στραβοπάτημα με τη Ζαλγκίρις και... ξέσπασαν στο Ρέθυμνο, κάνοντας άνετα το 4/4 στην Basket League, στην επιστροφή του Ματ Λοτζέσκι στη δράση, ο οποίος μάλιστα πρωταγωνίστησε με εξαιρετικά ποσοστά (16π. με 7/8 σουτ). Το «τριφύλλι» είχε λύσεις στην επίθεση και μετά το πρώτο δεκάλεπτο άρχισε να ξεφεύγει στο σκορ, για να φτάσει στην εύκολη επικράτηση, πριν από το must win ματς με την Μπουντούτσνοστ για την 5η αγωνιστική της Euroleague (2/11).

Να σημειώσουμε πως ο Τσάβι Πασκουάλ άφησε εκτός δωδεκάδας τους Κιθ Λάνγκφορντ - Θανάση Αντετοκούνμπο, ώστε να τους έχει «ετοιμοπόλεμους» και στο 100% στο Μαυροβούνιο. «Μελανό σημείο» η αμυντική λειτουργία στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν οι πρωταθλητές Ελλάδας δέχθηκαν πολλούς εύκολους πόντους.

Από την άλλη πλευρά, οι παίκτες του Σταύρου Μυκονιάτη ήταν ανταγωνιστικοί στο πρώτο 7λεπτο, αλλά είδαν στη συνέχεια τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να κυριαρχεί πλήρως και να ξεφεύγει στο σκορ. Έτσι, το Ρέθυμνο γνώρισε μια... εντός προγράμματος ήττα και «υποχώρησε» στο 0-4 του βαθμολογικού πίνακα. Άρεσε η αντίδραση των Κρητικών στην τρίτη περίοδο.

Από: sdna.gr