Ο Χάντερ οδηγεί την ΑΕΚ

Με τον Βινς Χάντερ (28π., 9ρ.) να κάνει ακόμα μια μεγάλη εμφάνιση στο BCL, η ΑΕΚ νίκησε την Λιετκαμπέλις (65-59) και ανέβηκε στο 5-1. Στο 2-4 οι Λιθουανοί.

Οι τραυματισμοί την έπληξαν, ο ρυθμός της Λιετκαμπέλις την αποσυγκέντρωσε, αλλά η ΑΕΚ δεν λύγισε!

Σε ένα ματς που η διαφορά δεν ξέφυγε ποτέ σε διψήφια τιμή, η «Βασίλισσα» ζορίστηκε, αλλά επικράτησε των Λιθουανών με 65-59 και ανέβηκε στο 5-1 της βαθμολογίας στον Γ' Όμιλο.

Για να γίνει αυτό, χρειάστηκε ξανά η τρομερή εμφάνιση του Βινς Χάντερ, ο οποίος με σημαντικές επεμβάσεις στο τέταρτο δεκάλεπτο, κράτησε την μικρή διαφορά για την ΑΕΚ και της έδωσε τη νίκη.

Καλές άμυνες από τον Μωραΐτη στα τελευταία λεπτά, ενώ και ο Λαρεντζάκης έδωσε σημαντικές βοήθειες.

Από τους φιλοξενούμενους, ο μοναδικός που ολοκλήρωσε το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων ήταν ο Μάβρα, που μέτρησε 10 πόντους.

Το ματς

Οι δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο δεν είχαν βρει ρυθμό, αλλά η ΑΕΚ ήταν καλύτερη και με τον Λαρεντζάκη έφτασε στο +8 (16-8, 7'), για να μειώσει η Λιετκαμπέλις με τρίποντο του Μάβρα (17-13, 10'). Ο Γκρίφιν πέτυχε τους πρώτους του πόντους στο 11' (19-13) κι εκεί οι Λιθουανοί, πιο δυνατοί στη ρακέτα, έκαναν σερί 11-0 και πέρασαν μπροστά (19-24, 15'). Οι «κιτρινόμαυροι», ωστόσο, επανήλθαν, ο Μωραΐτης, πίσω από τα 6.75, έβαλε ξανά μπροστά την ΑΕΚ (28-25, 18') και οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 31-31 (20').

Οι δύο ομάδες πήγαιναν «χέρι-χέρι» μέχρι το 35' (38-38), όταν και οι φιλοξενούμενοι έκαναν μικρό σερί (38-43, 26') και κράτησαν το μικρό αυτό προβάδισμα (47-51, 30'). Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕΚ ισοφάρισε μέσα από βολές (6/6) των Μωραΐτη - Χάντερ (54-54, 35'). Ο Αμερικανός σέντερ, παρά τα 4 φάουλ που μάζεψε, έκανε σημαντικές επεμβάσεις και έβαλε την ΑΕΚ στο 59-55 (38'), μετά από κλέψιμό του και καλάθι κι επισφράγισε το τελικό 65-59 με κάρφωμα!

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 31-31, 47-51, 65-59.

Από: Gazzetta.gr