Νικηφόρο πέρασμα από τη Λεμεσό για τον Κεραυνό

Νικηφόρα πέρασε από την Λεμεσό ο Κεραυνός, ο οποίος στο τέταρτο και τελευταίο χρονικά παιχνίδι για την 4η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League επικράτησε του Απόλλωνα με 93-59. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στην πρώτη περίοδο, με τον Κεραυνό στην συνέχεια να είναι καλύτερος και να κυριαρχεί στο παρκέ, καταφέρνοντας να δημιουργήσει σημαντική διαφορά στο σκορ, που του έδωσε την νίκη με 93-59. Κορυφαίοι του αγώνα ήταν οι Γιώργος Θεοχαρίδης με 16 πόντους (5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 1 ασσίστ) και Ντάρλιν Γουίλις με 18 πόντους (9 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Πιο καλά ξεκίνησε στο παιχνίδι ο Απόλλωνας που μέχρι το 3:30 προηγήθηκε με 8-2. Έπειτα ο Κεραυνός με τέσσερις πόντους από τους Ριντ και Αμπουκάρ μείωσε σε 8-6, με τον Απόλλωνα να αντιδράει και ως το 6’ να σημειώνει έξι πόντους (από τρεις Ηλιάδης-Χάρπερ) φέρνοντας το σκορ στο 14-6. Έπειτα οι «ερυθροκίτρινοι» με έξι πόντους (από δύο οι Μιχαήλ, Γουίλις, Χάγκινς) μείωσαν σε 14-12, ενώ το φινάλε της περιόδου βρήκε τον Απόλλωνα να προηγείται με 17-16.

Αρκετά βελτιωμένος παρουσιάστηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Κεραυνός, που μέχρι το 14:30 είχε προηγηθεί με εννέα πόντους διαφορά (28-19). Η πολύ θετική πορεία των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε, με το σκορ να πηγαίνει στο 44-23 μέχρι το 18:30. Με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου ο Κεραυνός ήταν μπροστά στο σκορ με 49-29.

Με κάρφωμα του Χάρπερ μπήκε στην Γ’ περίοδο ο Απόλλωνας, με τον Κεραυνό να απαντάει με επτά πόντους (τρίποντο ο Κεμπ, από δύο οι Ρίντ-Αμπουκάρ), φέρνοντας το σκορ στο 56-31. Μέχρι το 24’ ο Απόλλωνας μείωσε σε 58-38, με τον Κεραυνό στην συνέχεια να σημειώνει εννέα σερί πόντους (τρίποντο ο Αμπουκάρ, από δύο οι Ριντ, Μιχαήλ, Χάγκινς) οδηγώντας το σκορ στο 67-38. Το τέλος της περιόδου βρήκε τον Κεραυνό να προηγείται με 71-43.

Με οκτώ πόντους ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο ο Κεραυνός (πέντε ο Γουίλις, τρίποντο ο Κοιλαράς) με το σκορ να πηγαίνει στο 79-43. Μέχρι τα μισά της περιόδου οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 85-47, ενώ  δύο λεπτά πιο μετά το σκορ ήταν στο 88-52. Με την ολοκλήρωση του παιχνιδιού ο Κεραυνός πήρε την νίκη με 93-59.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-16, 29-49, 43-71, 59-93