Νικηφόρο πέρασμα του ΑΠΟΕΛ από τη Λεμεσό

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ο νικητής στο τέταρτο και τελευταίο παιχνίδι για την 14η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, όπου επικράτησε μέσα στη Λεμεσό του Απόλλων με 82-76. Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό, με τις δύο ομάδες να παραμένουν πολύ κοντά στο σκορ καθ’ όλη την εξέλιξη του, διεκδικώντας μέχρι τέλους την νίκη. Ο Απόλλων ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο με τον ΑΠΟΕΛ να ανεβάζει στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και στο τέλος να φεύγει με την νίκη. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Κουεντίκ Πέτερσον ο οποίος πέτυχε 29 πόντους (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα στάδια του με το σκορ να είναι στο 7-7 στο 3:15, ενώ δύο λεπτά αργότερα στο 11-11. Έπειτα ο Πέτερσον με λέι απ έβαλε μπροστά τον ΑΠΟΕΛ (13-11) για να ισοφαρίσει στην συνέχεια ο Χάρπερ σε 13-13. Στο 7:30 οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν μπροστά με 16-13, με τον Απόλλων να σημειώνει εννέα πόντους πριν την ολοκλήρωση της περιόδου (τέσσερις ο Παντούρης, τρεις ο Κραγέμ, δύο ο Χάρπερ) παίρνοντας έτσι προβάδισμα με 22-16.

Μέχρι το 13’ το συγκρότημα του Αντώνη Κωνσταντινίδη μείωσε σε 26-23, με τους γηπεδούχους στην συνέχεια να σημειώνουν δέκα σερί πόντους (από τέσσερις Κραγέμ-Ογκουνγεμί, δύο ο Παντούρης), παίρνοντας προβάδισμα με 36-23. Ο ΑΠΟΕΛ αντέδρασε και με έξι πόντους από τον Γκράντ μέχρι το 17’ μείωσε σε 36-29. Στο 18:30 το σκορ ήταν στο 42-33, ενώ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η ομάδα του Φώτη Τακιανού ήταν μπροστά με 47-37.

Με τρίποντο του Τζάξον μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΠΟΕΛ (47-40), με τον Απόλλων να απαντάει έως το 22’ με πέντε πόντους (τρίποντο Χάρπερ, δύο ο Ογκουνγέμι) με το σκορ να πάει στο 52-40. Μέχρι το 24:30 ο Απόλλων ήταν μπροστά με 58-45, ενώ στην συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ ανέβασε ρυθμό και μέχρι το 28’ σημείωσε δώδεκα πόντους, ενώ δέχθηκε δύο, μειώνοντας σε 60-57. Οι «γαλαζοκίτρινοι» κατάφεραν στο 29:30 να ισοφαρίσουν (63-63) ενώ πριν το τέλος της περιόδου ο Τομπάζος με μία ελεύθερη βολή έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους με 64-63.

Μέχρι το 33’ ο ΑΠΟΕΛ πέτυχε επτά πόντους (πέντε ο Κοιλαράς, δύο ο Γκράντ) και προηγήθηκε με 70-64. Έως το 35’ ο Απόλλων πέτυχε έξι πόντους, ενώ δέχθηκε τρεις, μειώνοντας έτσι σε 73-70. Στο επόμενο δίλεπτο ο ΑΠΟΕΛ σημείωσε τέσσερις πόντους με τους Κοιλαρά-Πέτερσον (77-70) ενώ στο 38:15 το σκορ ήταν στο 79-72 για τους φιλοξενούμενους. Έπειτα οι Νέυλορ και Χάρπερ πέτυχαν από δύο πόντους και μείωσαν σε 79-76, ενώ πριν το τέλος του αγώνα ο Γκραντ με μία ελεύθερη βολή και ο Πετερσον με κάρφωμα διαμόρφωσαν το τελικό 82-76.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-16, 47-37, 64-63, 76-82