Επικράτησε ο ΑΠΟΕΛ της Ομόνοιας στο ''Λευκόθεο''

ΑΠΟΕΛ και Ομόνοια τα είπαν σήμερα (18/10) στο ''Λευκόθεο'' για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος καλαθόσφαιρας με τους γηπεδούχους να κερδίζουν με 82-74.

Ένα εξαιρετικά ενδιαφέρον παιχνίδι ανάμεσα σε δύο ομάδες που ήθελαν πολύ τη νίκη και διαθέτουν αρκετή ποιότητα στα ρόστερ τους, όμως στο τέλος χαμογέλασε ο ΑΠΟΕΛ.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα:

- Τέλος στην αναμέτρηση με τον ΑΠΟΕΛ να κερδίζει με 82-74 την Ομόνοια

35' Πέντε λεπτά πριν το τέλος, ο ΑΠΟΕΛ είναι μπροστά με 10 πόντους καθώς κερδίζει 74-64

30' Τέλος στο τρίτο δεκάλεπτο με τον ΑΠΟΕΛ να κερδίζει με δώδεκα πόντους (68-56)

26' 61-42 σημαντικό πλέον το προβάδισμα του ΑΠΟΕΛ

21' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, 41-39 μείωσε η Ομόνοια

20' Τέλος στο πρώτο ημίχρονο με τον ΑΠΟΕΛ να κερδίζει με 41-37 την Ομόνοια

17' 36-27 για τον ΑΠΟΕΛ

10' Τέλος στην πρώτη περίοδο, ο ΑΠΟΕΛ κερδίζει με 19-18 την Ομόνοια

5' 8-7 μπροστά στο σκορ ο ΑΠΟΕΛ

1' Έναρξη στο παιχνίδι

Η ενημέρωση από την ΚΟΚ:

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ο νικητής στο ντέρμπι της πρωτεύουσας όπου επικράτησε της Ομόνοιας στο Λευκόθεο με 82-74, σε παιχνίδι για την 2η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Αυτή ήταν η πρώτη φετινή νίκη για τους «γαλαζοκίτρινους» στο πρωτάθλημα. Ως ο ACS MVP of the Game αναδείχθηκε ο Ντέντι Λάρον με 17 πόντους (15 ριμπάουντ, 1 ασσίστ). Εξαιρετικό παιχνίδι πραγματοποίησε επίσης ο Βασίλης Κούνας με 17 πόντους (2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασσίστ). Από την Ομόνοια ξεχώρισε ο Ναθάνιελ Μπριτ με 29 πόντους (3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Κυρίως ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα στάδια του. Στο 5’ το σκορ ήταν στο 9-8 υπέρ της Ομόνοιας ενώ με την λήξη της περιόδου οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν μπροστά με 41-37. Ο ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε πιο καλά στο δεύτερο δεκάλεπτο και στο 15’ δημιούργησε διαφορά δέκα πόντων (34-24), ωστόσο οι «πράσινοι» μείωσαν στους τέσσερις την διαφορά στο ημίχρονο (41-37).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν ορεξάτοι στην γ’ περίοδο και έως το 26’ ήταν μπροστά στο σκορ με +19 (61-42). Η Ομόνοια μείωσε στην συνέχεια την διαφορά, με τον ΑΠΟΕΛ να προηγείται με 68-56 στο τέλος της περιόδου. Ισορροπημένο ήταν και στην εξέλιξη το παιχνίδι, όπου στα μισά του δεκαλέπτου ο ΑΠΟΕΛ ήταν μπροστά με 74-60. Το συγκρότημα του Νικόλα Παπαδόπουλου πάλεψε το παιχνίδι στο τέλος και κατάφερε να μειώσει σε 82-74.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-18, 41-37, 68-56, 82-74