Διπλό στο Στρόβολο για την Πετρολίνα ΑΕΚ

Η Πετρολίνα ΑΕΚ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της 20ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League, κερδίζοντας στο στάδιο «Κώστας Παπαέλληνας» στο Στρόβολο τον Κεραυνό με 72-68. Ως ο ACS MVP of the Game αναδείχθηκε ο Nτέρεκ Ογκμπέιντε με 13 πόντους (12 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

H πρώτη διαφορά στον αγώνα φτιάχτηκε από την ομάδα του Στροβόλου που με σερί επτά πόντων πήρε προβάδισμα 10-3 με τη συμπλήρωση πέντε λεπτών. Στο 7' οι «κιτρινοπράσινοι» πλησίασαν στον πόντο (13-12), ενώ το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τον Κεραυνό μπροστά με 18-14.

Ο Κεραυνός με την έναρξη του δεύτερο δεκαλέπτου με τρίποντο του Σάιμον Mιχαήλ ανέβασε τη διαφορά σε 17-14, όμως οι φιλοξενούμενοι μέχρι το 15' με το καλάθι του Ογκμπέιντε πήραν κεφάλι στο σκορ (23-24). Η ομάδα της Λάρνακας άνοιξε την ψαλίδα στους δέκα πόντους (23-33) στο 17', με τους γηπεδούχους να μειώνουν μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου που βρήκε την ΑΕΚ προηγούμενη με 35-31.

Στο 23΄ το καλάθι του Στυλιανού έφερε τον αγώνα στα ίσα και έπειτα ο Χάγκινς έβαλε μπροστά 39-37 τον Κεραυνό, αλλά η ΑΕΚ με δύο καλάθια του Αχμάντ πήρε εκ νέου προβάδισμα (39-41). Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο αγώνας έγινε ακόμη πιο συναρπαστικός, με το τρίποντο του Σιζόπουλου στα τελευταία λεπτά να κάνει τη διαφορά των τριών πόντων (47-50) για την ΑΕΚ με τη συμπλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο 32΄η ΑΕΚ διατηρούσε το προβάδισμα με έξι πόντους (49-55) με τον Κεραυνό να πλησιάζει και στο 37' να μπαίνει μπροστά με 62-61 μετά τη βολή του Γκραντ. Η ΑΕΚ με καλάθι του Ογκμπέιντε πήρε ξανά προβάδισμα (62-63) δευτερόλεπτα αργότερα και μέχρι το φινάλε κατάφερε να διατηρηθεί σε θέση οδηγού παίρνοντας το εκτός έδρας ροζ φύλλο με τελικό σκορ 72-68.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-14, 31-35, 47-50, 68-72