Δύσκολη νίκη με ανατροπή και παράταση

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανδρών Κ18 Γ’ Κατηγορίας η Εθνική Κύπρου, όπου επικράτησε αρκετά δύσκολα του Μονακό με 80-77, έπειτα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι το οποίο οδηγήθηκε στην παράταση και κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Η κυπριακή ομάδα δεν ξεκίνησε όπως θα ήθελε το παιχνίδι και στο τέλος της α’ περιόδου ήταν πίσω στο σκορ με 18-12, ενώ κατάφερε να μειώσει την διαφορά στους δύο μέχρι το ημίχρονο (33-31).

Στην τρίτη περίοδο το Μονακό ξεκίνησε δυναμικά, καταφέρνοντας στο 24’ να φέρει την διαφορά στους δώδεκα πόντους (43-31). Στην συνέχεια ωστόσο η Κύπρος ανέβασε τον ρυθμό της και μέχρι το φινάλε της περιόδου έκανε την ανατροπή και ήταν μπροστά στο σκορ με 53-49.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν κυρίως ισορροπημένο και το φινάλε του ήταν συγκλονιστικό. Στο 39:38 το Μονακό μείωσε σε 63-62, με την Κύπρο να απαντάει με δύο βολές κάνοντας το 65-62. Δεκατρία δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Τολόσα με τρίποντο ισοφάρισε σε 65-65, με τον Ανδρέα Χειμώνα να απαντάει με νέο τρίποντο στο 39:54, δίνοντας προβάδισμα στην Κύπρο με 68-65. Ωστόσο ο Φερνάντες με νέο τρίποντο στην λήξη της περιόδου ισοφάρισε σε 68-68 και έστειλε τον αγώνα στην παράταση.

Το παιχνίδι ήταν ξανά ισορροπημένο στην παράταση, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν από πόντο σε πόντο το σκορ. Η Κύπρος ήταν ωστόσο πιο συγκεντρωμένη, καταφέρνοντας με την λήξη του αγώνα να πανηγυρίσει την νίκη με τελικό σκορ 80-77.

Πρώτος σκόρερ για την Κύπρο ήταν ο Τζο Τζο Γκαρσία με 15 πόντους (5 τρίποντα, 1 ριμπάουντ). Διψήφιο αριθμό πόντων σημείωσαν επίσης οι Αινέας Γιουνγκ με 13 πόντους (5 ριμπάουντ, 2 ασσίστ), Ανδρέας Παφίτης με 11 πόντους (5 ριμπάουντ, 3 ασσίστ), Ανδρέας Χειμώνας με 10 πόντους (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 1 ασσίστ) και Χαράλαμπος Δημητρίου με 10 πόντους (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Πλέον η Κύπρος θα ξεκουραστεί την Δευτέρα (29/7) και θα ετοιμαστεί για τον επόμενο της αγώνα, όπου την Τρίτη (30/7) στις 16:15 ώρα Κύπρου θα αντιμετωπίσει την Μολδαβία.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-18, 31-33, 53-49, 68-68, 80-77 (Παράταση)