Η ανατροπή της ανατροπής με νικήτρια την Ολυμπιάδα

Η ανατροπή της ανατροπής έγινε στο «Νεάπολη – Επιστροφή» την Τρίτη 26 Νοεμβρίου 2019 όπου η Ολυμπιάδα Ν. κέρδισε με 3-2 την ΑΕΚ, πήρε ένα δίποντο και βρίσκεται στην τετράδα. Αντίθετα, η ΑΕΚ είχε μια «χρυσή» ευκαιρία να πάρει ένα σπουδαίο διπλό όταν ανέτρεψε το 0-1 σε 1-2 αλλά δεν τα κατάφερε και πήρε ένα μόνο βαθμό.

Η ΑΕΚ φάνηκε ικανή να απειλήσει την Ολυμπιάδα στο πρώτο σετ, αλλά η ομάδα του Κ. Παναγίδη ανέβηκε και κατάφερε να κερδίσει δύσκολα 25-19 σε 26’ ανοίγοντας το σκορ. Στο δεύτερο σετ οι «κιτρινοπράσινες» άρχισαν πάλι καλύτερα 03-05.  Η Ολυμπιάδα ισοφάρισε προσωρινά αλλά η ΑΕΚ ήταν εντυπωσιακή και ολοένα ξέφευγε στο σκορ 10-22. Εν τέλει σε 22 ‘ η ομάδα του Χρ. Αμύρωτου κέρδισε 14-25 και ισοφάρισε σε 1-1.

Η ΑΕΚ ήταν πολύ καλύτερη και στο τρίτο σετ. Οι «κιτρινοπράσινες» έλεγξαν το σετ προηγήθηκαν 12-13 και αυτό ήταν. Η Ολυμπιάδα που έπαιξε με νεαρές δεν μπόρεσε να ακολουθήσει και οι «κιτρινοπράσινες» κέρδισαν 16-25 σε 24’ ανατρέποντας το σκορ 1-2.

Η ομάδα του Κ. Παναγίδη έδειξε άλλο πρόσωπο στα αρχικά στάδια του τρίτου σετ και προηγήθηκε 06-01. Η προσφυγική ομάδα  συνέχισε να είναι καλύτερη και προηγήθηκε 11-05. Η παρουσία της Λεωνίδου έστρωσε το παιχνίδι της Ολυμπιάδας που διατήρησε τη διαφορά 15-06. Το 19-08 έδειχνε ότι η προσφυγική ομάδα θα έφθανε στην ισοφάριση. Η ΑΕΚ έκανε την προσπάθειά της και μείωσε 20-13, η Ολυμπιάδα όμως πήρε διαφορά 10 πόντων για να κερδίσει 25- 14 και να ισοφαρίσει σε 2-2 τον αγώνα.

Γερό μπάσιμο έκανε η Ολυμπιάδα στο τάϊ – μπρέικ και προηγήθηκε 04-01 και 09-04 έχοντας σαφές προβάδισμα στο σκορ. Η διαφορά παγιώθηκε 10-05 . Το 12-08 έδωσε και ψυχολογία στην Ολυμπιάδα που κέρδισε με 15-08 και πήρε τον αγώνα με 3-2 σετ.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ(Κ. ΠΑΝΑΓΙΔΗΣ): Σακκίδου – Παπακυριακού, Cudworth, Σιμανόφσκι, Hudima, Μανίταρου, Λεωνίδου – Λίμπερο: Μαραγκού – Αλλαγές: Σιάγια, Διάκου, Νικολάου, Χαραλαμπίδου.

ΑΕΚ(XΡ. AMΥΡΩΤΟΣ): Slancamerac, Scott, Δημητρίου, Χαραλάμπους, Ιωάννου, Στυλιανού – Λίμπερο: Μοσφιλιώτη. – Αλλαγές: Α. Ιωάννου.

Διαιτητές: N. Αντωνίου – Α. Κωνσταντινίδης

Επόπτες: Χ. Μητροφάνους – Ν. Νικολάου

Σημειωτές: Σ. Καϊμακλιώτου – Χ. Πασιουλή

Παρατηρητής Διαιτησίας: Π. Τοφή

Παρατηρητής Αγώνα: Τηλέμαχος Σαββίδης