Πήρε το ντέρμπι, αγγίζει τον τίτλο η Λίβερπουλ! (vids)

Οι Κόκκινοι κέρδισαν και τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο Άνφιλντ και πήραν διαφορά... 16 βαθμών από τη δεύτερη Μάντσεστερ Σίτι, έχοντας μάλιστα και αγώνα λιγότερο!

Μόνη της παίζει στην αγγλική Πρέμιερ Λιγκ φέτος η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ! Η Λίβερπουλ επικράτησε με 2-0 των Κόκκινων Διαβόλων χάρη σε γκολ του Βίρτζιλ Φαν Ντάικ στο 14ο λεπτό, με ωραία κεφαλιά μετά από κόρνερ του Τρεντ Αλεξάντερ-Άρνολντ.

Ο Φιρμίνο πέτυχε και δεύτερο γκολ για τους γηπεδούχους, ωστόσο ο Ντε Χέα διαμαρτυρήθηκε έντονα για φάουλ του Φαν Ντάικ εις βάρος του στην ίδια φάση και τελικά δικαιώθηκε μέσω VAR, με το τέρμα να ακυρώνεται. Χάθηκε και μια πολύ μεγάλη ευκαιρία από τον Μο Σαλάχ, ο οποίος όμως αργότερα έγραψε το τελικό 2-0 στις καθυστερήσεις του ματς από ασίστ του τερματοφύλακα Άλισον!

Με το σημερινό τρίποντο οι Κόκκινοι ξεφεύγουν στο +16 από τη Σίτι, ενώ έχουν και ματς λιγότερο, ενώ από την πλευρά της η Γιουνάιτεντ παρέμεινε 5η κι έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει την Τσέλσι που είναι μπροστά της και στο +5.