Tότεναμ για φίλημα!

Η Τότεναμ όντας καταιγιστική στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησε με 3-0 της Μπορούσια Ντόρτμουντ στο Λονδίνο και βρίσκεται με το… ενάμιση πόδι στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Το μυαλό στην κλήρωση των προημιτελικών του φετινού Τσάμπιονς Λιγκ θα έλεγε κανείς πως μπορεί να έχει από σήμερα η ομάδα του Μαουρίτσιο Ποκετίνο. Πραγματοποιώντας μία ονειρεμένη εμφάνιση στο δεύτερο μέρος του αγώνα με την Ντόρτμουντ επικράτησε με 3-0 και πλέον μόνο ένα… θαύμα μπορεί να την αφήσει εκτός οκτάδας στον επαναληπτικό της Βεστφαλίας.

Το ματς είχε δύο διαφορετικά πρόσωπα. Στο πρώτο μέρος η Μπορούσια Ντόρτμουντ έδειχνε να ελέγχει απόλυτα το ρυθμό και ήταν αυτή που είχε και τις περισσότερες καλές στιγμές για να σκοράρει. Η απουσία των δύο επιθετικών ατού της Τότεναμ που ακούν στο όνομα «Κέιν» και «Ντέλε Άλι» ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής είχε ως αποτέλεσμα η επίθεση των γηπεδούχων να μοιάζει ανεμική. Στο 15’ ο Γιορίς απέκρουσε το σουτ του Πούλισιτς μετά από λάθος του Φόιθ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα και πάλι ο Γάλλος τερματοφύλακας ήταν αυτός που μπλόκαρε το σουτ του Βίτσελ. Η κορυφαία στιγμή του πρώτου ημιχρόνου ήταν και αυτή για τους Βεστφαλούς όταν ο Γιορίς έδιωξε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Ζαγκαντού.

Παρ’ όλα αυτά, το δεύτερο μέρος άρχισε με τρόπο ιδανικό για τους Λονδρέζους. Στο 47’ ο Χακίμι έκανε το λάθος, ο Βερτόνγκεν την εξαιρετική σέντρα και ο Σον με πλασέ  στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Μπορούσια για να βάλει την ομάδα του Ποκετίνο μπροστά στο σκορ. Σε μία φάση, πάντως, που ο Ζαγκαντού φέρει ευθύνη αφού έχει χάσει τον αντίπαλό του. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Τότεναμ έμοιαζε να είναι η απόλυτη κυρίαρχος του αγώνα αφού δεν απειλήθηκε σε καμία περίπτωση και κατάφερε να φτάσει σε δύο ακόμα τέρματα. Αρχικά στο 83’ μετά από σέντρα του Οριέ ο Βερτόνγκεν πήρε το ρόλο του εκτελεστή και έγραψε το 2-0, ενώ τρία λεπτά αργότερα μετά από εκτέλεση κόρνερ του Έρικσεν ο Γιορέντε με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι νίκησε για τρίτη φορά τον Μπούρκι.

Κάπως έτσι το τελικό 3-0 φέρνει τους Λονδρέζους μία ανάσα από την οκτάδα της διοργάνωσης και αναγκάζει τους Γερμανούς να ψάξουν μία… επική ανατροπή στον επαναληπτικό τις πρώτες ημέρες του Μαρτίου στην έδρα τους.