Πλήρωσε τα λάθη της και συνεχίζει στο Europa League η ΑΕΚ

Η Άντβερπ πλήγωσε ξανά την ΑΕΚ, καθώς προηγήθηκε με τον Κερκ στο 73'. Ο Αραούχο ισοφάρισε στο 90ο λεπτό και η Ένωση πίεσε για να στείλει το ματς στην παράταση, όμως η Μπαλικουϊσά στην παράταση εκτέλεσε τους κιτρινόμαυρους και τους έστειλε στο Europa League.

Η ΑΕΚ ηττήθηκε και αποκλείστηκε από την Άντβερπ στην OPAP Arena με 1-2, όμως το ευρωπαϊκό ταξίδι συνεχίζεται στους ομίλους του Europa League. Το τέρμα που πάγωσε τη Νέα Φιλαδέλφεια για τους Βέλγους σημείωσε ο Κερκ στο 73'.

Σε μια φάση που ξεκινάει από πλάγιο, ο Μπαλικουϊσά έκανε το γύρισμα στον Κερκ και αυτός από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η Ένωση έφερε το παιχνίδι στα ίσια με τον Σέρχιο Αραούχο. Έπειτα από γέμισμα του Ελίασον από τα δεξιά ο Αργεντινός έκανε το κοντρόλ και το σουτ μέσα από την περιοχή. Ο Μπουτέ έπεσε σωστά, αλλά δεν μπόρεσε να αποσοβήσει το γκολ.

Οι κιτρινόμαυροι πίεσαν για να σκοράρουν το γκολ που θα τους έστελνε στην παράταση, ωστόσο η Άντβερπ ήταν αυτή που εκμεταλλεύτηκε τους κενούς χώρους και με τον Μπαλικουϊσά έκανε το 1-2 στο 90+4' και σκότωσε τα όνειρα της Ένωσης για τα αστέρια.

Οι παίκτες του Ματίας Αλμέιδα είχαν τις περισσότερες τελικές προσπάθειες και ειδικά στο πρώτο μέρος κατάφεραν να επιβληθούν. Ωστόσο στο δεύτερο μέρος Οι Βέλγοι έφτασαν πολύ κοντά στο να σκοράρουν στο 61ο λεπτό.

Ο Μπαλικουϊσά έκανε το επικίνδυνο γύρισμα από τα δεξιά στη μικρή περιοχή, αλλά ο Μούχα από κοντά δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα προς την εστία από κοντά.

Πλέον οι κιτρινόμαυροι συνεχίζουν στους ομίλους του Europa League, όπου βρίσκεται ήδη ο Παναθηναϊκός. Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα θα μπει στο τέταρτο γκρουπ δυναμικότητας.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Έναρξη του αγώνα

4' Πρώτη στιγμή για την Αντβέρπ. Ο Μούγια βρήκε χώρο εκτός περιοχής και σούταρε, με τον Στάνκοβιτς να βρίσκεται στη σωστή θέση και να απομακύνει.

16' Σέντρα του Χατζισαφί για τον Πόνσε, περνάει η μπάλα χωρίς να τη βρει κανείς.

20' Μεγάλη στιγμή για την ΑΕΚ. Ο Πινέδα πήρε την μπάλα εκτός περιοχής και σούταρε μπαίνοντας σε αυτή, με την μπάλα να κοντράρει. Στη συνέχεια, έτρεξε και πρόλαβε την μπάλα πριν τον Μπουτέ, με αυτή να καταλήγει στον Πόνσε, όπου με κεφαλιά δεν κατάφερε να τη στείλει προς την εστία.

25' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Μετά από κλέψιμο της μπάλας, ο Πινέδα τροφοδότησε τον Πόνσε, ο οποίος έκανε το σουτ από τα όρια της περιοχής, με τον Μπουτέ να διώχνει σε κόρνερ.

35' Μακρινό σουτ του Γκατσίνοβιτς με το αριστερό, η μπάλα αρκετά πάνω από την εστία.

Τέλος Α' ημιχρόνου

Έναρξη Β' ημιχρόνου

Πιέζει η ΑΕΚ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου

61' Τεράστια ευκαιρία για την Αντβέρπ! Μετά από αντεπίθεση των Βέλγων, ο Γιάνσεν βρήκε τον Μπαλίκουισα στα δεξιά. ο οποίος μπήκε στην περιοχή (και αφού πέρασε τον Πινέδα) και «έσπασε» την μπάλα για τον Μούγια, ο οποίος δεν κατάφερε να την στείλει -από πολύ κοντά- στην αντίπαλη εστία.

Γκολ για την Αντβέρπ

73' Γκολ για την Αντβέρπ! Μετά από πανέξυπνη εκτέλεση πλαγίου, ο Μπαλίκουισα άφησε πίσω τον Ρότα και έκανε το παράλληλο γύρισμα. με τον Κερκ να πλασάρει σε κενή εστία και να κάνει το 0-1

89' Γκολάρα ισοφαρίζει η ΑΕΚ με τον Αραούχο