Τεράστια νίκη στην Πόλη ο Ολυμπιακός!

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς κέρδισε τη Μπασακσεχίρ στην Κωνσταντινούπολη με 0-1 στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τον τρίτο προκριματικό του Τσάμπιονς Λιγκ!

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να... αποδράσει με τη νίκη από την έδρα των Τούρκων, με τον Σα να πιάνει πέναλτι στο 92' και να κρατά ανέπαφη την εστία του!

Μέτρια εμφάνιση στο πρώτο μέρος, πολύ καλή στο δεύτερο για τους Πειραιώτες, σκόρερ του γκολ της νίκης ο Μασούρας μετά από ασίστ του Βαλμπουενά.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ:

Τέλος αγώνα.

90+ ΧΑΜΕΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ! Μεγάλη επέμβαση του Σα στο πέναλτι του Βίτσκα!!!

90+ Πέναλτι για τους Τούρκους από χέρι του Μπρούνο.

ΠΕΝΑΛΤΙ για τη Μπασακσεχίρ.

87' Χέρι και κίτρινη κάρτα στον Μπρούνο.

84' Μπρούνο αντί Μασούρα.

82' Στη θέση του Κριβέλι ο Μπα για την Μπασάκσεχιρ

80' Δεύτερη κίτρινη και αποβολή για τον Καβεχτσί για φάουλ στον Καμαρά!

73' Αλλαγή και ο Ολυμπιακός. Ο Βαλμπουενά έξω. Μέσα ο Καμαρά.

69' Αλλαγή η Μπασακσεχίρ. Αζουμπουίκε αντί Τεκντεμίρ.

68' Κεφαλιά του Ρομπίνιο περνάει έξω.

61' Ο Βαλμπουενά στον Ποντένσε και το σουτ του Πορτογάλου βρίσκει σε αντίπαλο και μετά μπλοκάρεται.

0-1 ο Ολυμπιακός! Ο Ποντένσε έδωσε στον Βαλμπουενά που έβγαλε εξαιρετική σέντρα και με κεφαλιά ο Μασούρας πέτυχε το γκολ για την ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς.

53' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό!

Πιέζουν οι Τούρκοι που μπήκαν πιο δυνατά.

46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο.

Πανό με το 1453 από τους οπαδούς της Μπασακσεχίρ

Η Μπασακσεχίρ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου, μαζί με 52% κατοχή της μπάλας. Ωστόσο δεν υπήρξαν πολλές σημαντικές φάσεις. Οι Τούρκοι είχαν 6 ευκαιρίες (2 σουτ στον στόχο) και ο Ολυμπιακός 3 (1 σουτ εντός στόχου).

Τέλος ημιχρόνου, 0-0.

38' Καλό φάουλ ο Βαλμπουενά, σουτ με τη μία ο Γκιγιέρμε, άστοχο.

36' Κίτρινη στον Τσιμίκα.

Ο Σεμέδο χτύπησε και ζαλίστηκε αλλά μετά από λίγα δευτερόλεπτα επέστρεψε στο ματς.

22' Ο Γκερέρο με κεφαλιά γύρισε τη μπάλα μέσα στην περιοχή όμως ο Ποντένσε δεν κατάφερε να βρεθεί στην πορεία της.

21' Κίτρινη ο Καχβετσί.

Την πρωτοβουλία οι γηπεδούχοι, δεν είναι καλός ως τώρα ο Ολυμπιακός.

17' Διπλή φάση για την Μπασακσεχίρ και διώξιμο πρώτα από τον Τσιμίκα και μετά από τον Μασούρα.

Πιέζουν οι Τούρκοι μετά το πρώτο δεκάλεπτο.

6' Και δεύτερη κίτρινη για τους Τούρκους, στον Βίτσκα.

3' Πολύ νωρίς η πρώτη κίτρινη, στον Κριβελί για φάουλ.

1' Το παιχνίδι ξεκίνησε.

Οι ενδεκάδες των ομάδων:

Μπασακσεχίρ: Γκουνιόκ, Κλισί, Βίτσκα, Γκούλμπραντσεν, Καχβετσί, Τεκντεμίρ, Σεϊτζού, Βιεϊρά, Κριβελί, Ρομπίνιο και Ζούνιορ.

Πάγκος: Βολκάν, Ελία, Μπα, Ντος Σάντος, Φρέι, Ουκάρ και Αζουμπουίκε.

Ολυμπιακός: Σα, Σεμέδο, Μπουχαλάκης, Γκιγιέρμε, Γκερέρο, Ποντένσε, Ομάρ Ελαμπντελαουί, Γιώργος Μασούρας, Μεριά, Τσιμίκας και Βαλμπουενά.

Πάγκος: Αλέν, Καμαρά, Ελ Αραμπί, Μπρούνο, Τοροσίδης, Σισέ και Ραντζέλοβιτς.