Έκλεψε την πρωτιά από τον Πιέρο ο Ράσπας

Σε ηλικία μόλις 17 ετών ο επιθετικός της ΑΕΚ Δημήτρης Ράσπας έγραψε ιστορία την περασμένη Πέμπτη έστω και αν η ομάδα του ηττήθηκε στην Γερμανία από την Λεβερκούζεν με 4-2. Ο νεαρός επιθετικός μπήκε αλλαγή στον αγώνα στο 88ο λεπτό και κατάφερε σε λίγα μόλις λεπτά να σκοράρει και να μειώσει σε 3-2 και έγινε ο νεότερος Κύπριος επιθετικός που σκοράρει σε ομίλους Ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Την πρωτιά μέχρι χθες κρατούσαν οι Γιώργος Παναγή όταν αγωνιζόταν στην Ανόρθωση, αλλά και ο Πιέρος Σωτηρίου όταν αγωνιζόταν στον ΑΠΟΕΛ. Και οι δυο σκόραραν σε ομίλους Ευρωπαϊκής διοργάνωσης ωστόσο το έκαναν σε ηλικία 23 ετών.

Πιο κάτω οι Κύπριοι ποδοσφαιριστές που σκόραραν σε ομίλους Ευρωπαϊκής διοργάνωσης:

Ανόρθωση
Την χρονιά 2008/09 ο Γιώργος Παναγή σε ηλικία 23 ετών σκόραρε για το 2-2 στο ΓΣΠ στον αγώνα με την Ίντερ όπου ολοκληρώθηκε ισόπαλος 3-3.  Την χρονιά 2008/09 ο Νίκος Νικολάου άνοιξε το σκορ κόντρα στην Βέρντερ Βρέμης ωστόσο ο αγώνας ολοκληρώθηκε ισόπαλος 2-2.

ΑΕΚ
Φέτος ο 17χρονος Δημήτρης Ράσπας γεννήθηκε το 2001 μείωσε για την ΑΕΚ σε 3-2 στην ήττα από την Λεβερκούζεν με 4-2.

ΑΠΟΕΛ:
Την χρονιά 2013/14 0 Νεκτάριος Αλεξάνδρου με Μπορντο στην νίκη του ΑΠΟΕΛ με 2-1 στο ΓΣΠ. Άνοιξε το σκορ.
Την χρονιά 2016/17 ο Πιέρος Σωτηρίου χάρισε την εκτός έδρας νίκη του ΑΠΟΕΛ επί του Ολυμπιακού με 0-1.
Την χρονιά 2016/17 ο Γιώργος Εφραίμ σκόραρε στην εκτός έδρας ήττα από την Γιάνγκ Μποις με 3-1. Άνοιξε το σκορ.
Την χρονιά 2016/17 ο Πιέρος Σωτηρίου χάρισε τη εντός έδρας νίκη του ΑΠΟΕΛ επί της Γιάνγκ Μποις με 1-0.
Την χρονιά 2016/17 ο Γιώργος Εφραίμ σκόραρε στην εκτός έδρας ήττα από την Αστάνα με 2-1. Οι γαλαζοκίτρινοι άνοιξαν το σκορ.