Δυο γκολ ο Ιβάν - Τεράστια ανατροπή με Φλοριάν (vid)

Τρεις ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ αντιμετώπισαν στο παρελθόν τη Γάνδη, την προσεχή αντίπαλο της λαρνακιώτικης ομάδας στο Γ’ προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ. Οι δυο εξ αυτών σκόραραν, μάλιστα ο ένας υπέγραψε στο 90’ μια τεράστια ανατροπή! Διαβάστε το story.

Ιβάν Τρισκόφσκι, Φλοριάν Τολεμές και Ντανιέλ Μοϊσόφ, αγωνίστηκαν στο παρελθόν στο βελγικό πρωτάθλημα και αντιμετώπισαν τουλάχιστον από μια φορά τη Γάνδη, αντίπαλο της ΑΕΚ στο Γ’ προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ. Οι πρώτοι δυο σκόραραν, με τον Γάλλο φορ να σημειώνει το τέρμα του στο 90’ και να γυρίζει τον αγώνα σε 3-2, από 0-2!

Ο πρώτος που αγωνίστηκε ήταν ο Σκοπιανός επιθετικός, όταν έφυγε από τον ΑΠΟΕΛ το 2012 για τη Κλαμπ Μπριζ, ενώ ακολούθως αγωνίστηκε και με τη φανέλα της Βάασλαντ-Μπέβερεν.

Ο Τρίσκο με τη φανέλα της Μπριζ (12/13) πήρε δυο ισοπαλίες, 2-2 και 0-0, ενώ με την αντίστοιχη της Μπέβερεν δέχθηκε τρεις ήττες (2-0, 2-1, 2-4) και εξήλθε μια φορά ισόπαλος (1-1). Στην τελευταία αναμέτρηση, στην οποία η ομάδα του έχασε με 2-4 ο παίχτης της ΑΕΚ πέτυχε και τα δυο τέρματα.

Ο Φλοριάν Τολεμές αγωνίστηκε για τέσσερα χρόνια στην Έουπεν προτού αποκτηθεί από την ΑΕΚ (2013-17). Ο Γάλλος επιθετικός αντιμετώπισε δυο φορές τη Γάνδη, μια στο κύπελλο την περίοδο 15/16, όπου ηττήθηκε με 3-0 και μια στο πρωτάθλημα την επόμενη χρονιά. Σε εκείνο το παιχνίδι η Έουπεν έχανε με 0-2 μέχρι το 70’ και στο τέλος πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη, με τον παίχτη της ΑΕΚ να σκοράρει στο 90’ και να χαρίζει στην ομάδα του μια τεράστια ανατροπή επί της Γάνδης που έπαιξε για 40 λεπτά με παίχτη λιγότερο.

Ο τρίτος της παρέας, Ντανιέλ Μοϊσόφ φόρεσε τη φανέλα της Βελγικής Λιρς το 2015 και έπαιξε μια φορά κόντρα στη Γάνδη, όπου έχασε με 2-1.

Tην πορεία των κυπριακών ομάδων στις κορυφαίες ευρωπαϊκές οργανώσεις στηρίζει η Cablenet