«Ασυγχώρητα» τα λάθη του

Για περίπου 75 αγωνιστικά λεπτά δεν είχε να ζηλέψει σε πολλά, αν όχι σε τίποτα, τη σπουδαία αντίπαλό του. Μεγάλη πίεση δεν δέχτηκε, ενώ είχε κι αυτός τα δικά του καλά διαστήματα αλλά και μεγάλες ευκαιρίες για να σκοράρει. Εντούτοις, ο Απόλλωνας επιστρέφει στην Κύπρο μ’ ένα σκορ που δεν του αφήνει παρά απειροελάχιστες, αν όχι μηδαμινές ελπίδες πρόκρισης στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ κι η αιτία είναι ότι η PSV Αϊντχόφεν δεν άφησε ασυγχώρητο κανένα λάθος του, είτε μεγάλο, είτε λιγότερο σοβαρό.

Όλη η ζημιά έγινε στο πρώτο τέταρτο του δεύτερου ημιχρόνου, σημείο στο οποίο οι Ολλανδοί είδαν να τους παρουσιάζονται προϋποθέσεις που βρήκαν από καθόλου έως ελάχιστα στο υπόλοιπο κομμάτι του αγώνα και φάνηκαν… αδίστακτοι και κυνικοί, τιμωρώντας τα πάντα. Τρεις πάσες σε δέκα δευτερόλεπτα όλα κι όλα ήταν υπέρ-αρκετά για να μεταφέρουν την μπάλα από το αμυντικό τους τρίτο στην επίθεση και να ανοίξουν το σκορ (κερδίζοντας την κατοχή από μια εύκολη λανθασμένη πάσα και βοηθούμενοι από το γεγονός ότι ο Απόλλωνας ανέβασε πάρα πολλούς παίκτες στην επίθεση, ανοίγοντας πολύ τις αποστάσεις ανάμεσα στις γραμμές του). H απώλεια της μπάλας στη μεσαία γραμμή, οι… πισωπεταλιές κι ο χώρος που δόθηκε στον αντίπαλο για να τελειώσει (υπέροχα είναι η αλήθεια) τη φάση έφεραν το 2-0 κι η ασυνεννοησία σε μια όχι ιδιαίτερα δύσκολη σέντρα πρόσφερε άδειο το τέρμα στον σκόρερ του τρίτου γκολ.

Kι όμως… παρά το βαρύ τούτο σκορ το οποίο αν δεν γίνει ένα θαύμα την ερχόμενη Πέμπτη στο ΓΣΠ, θα σημάνει και το τέλος της φετινής ευρωπαϊκής πορείας του Απόλλωνα, το παιχνίδι κρίθηκε επί της ουσίας στις λεπτομέρειες. Απλώς, απέναντι στη δευτεραθλήτρια Ολλανδίας, που εξαιτίας μιας ήττας την προτελευταία αγωνιστική τερμάτισε μόλις τρεις πόντους πίσω από τον Άγιαξ (την ομάδα που θαύμαζε όλη η Ευρώπη κι έμεινε εκτός του τελικού του Τσάμπιονς Λιγκ από ένα γκολ στο τελευταίο δευτερόλεπτο δηλαδή), οι λεπτομέρειες αυτές μπορούν να κάνουν τέτοια διαφορά.