Εδώ ξεπέρασε δις τον εαυτό του

Ο ΑΠΟΕΛ πέρασε επιτυχώς από το Λουξεμβούργο και επέστρεψε στην Κύπρο με το εισιτήριο της πρόκρισης για τους «32» του Γιουρόπα Λιγκ.

Κάθε φορά που προκρίνεται από τους ομίλους η κορυφαία κυπριακή ομάδα, δημιουργεί και ενδιαφέροντα στατιστικά, αλλά και ρεκόρ.

Την περίοδο 2011/12 στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ και παρά το γεγονός ότι ήταν το απόλυτο αουτσάιντερ, προκρίθηκε ως 1ος και δεν έχασε σε κανένα εκτός έδρας παιχνίδι. Ισοπαλία με Σαχτάρ και Πόρτο 1-1 και με Ζενίτ 0-0. Έχασε μόνο ένα παιχνίδι, το τελευταίο από τους Ουκρανούς με 0-2. Τότε μάζεψε 9 βαθμούς, πέτυχε 6 τέρματα και δέχθηκε ισάριθμα.

Την περίοδο 2016/17 τερμάτισε και πάλι 1ος στον όμιλο, αυτή τη φορά στο Γιουρόπα Λιγκ. Πέτυχε το απόλυτο στην έδρα του και σκόραρε σε όλα τα παιχνίδια (Ολυμπιακό Πειραιώς, Γιανγκ Μπόις και Αστάνα). Μάζεψε 12 βαθμούς, αριθμός που αποτελεί ρεκόρ για τον ΑΠΟΕΛ, σημείωσε 8 γκολ και δέχθηκε 6.

Φέτος, παρά το γεγονός ότι ξεκίνησε προβληματικά, κατάφερε να μαζέψει τον απαραίτητο αριθμό βαθμών για να περάσει στην επόμενη φάση. Συγκεκριμένα πήρε 7 βαθμούς και απομένει ο αγώνας με τη Σεβίλλη στο ΓΣΠ. Ωστόσο σημείωσε και ρεκόρ. Μάζεψε 4 βαθμούς εκτός έδρας, τους περισσότερους από όλες τις προηγούμενες φορές, πέτυχε 9 γκολ τα πιο πολλά σε ομίλους, ενώ δέχθηκε και τα περισσότερα (8).