Μουντιάλ με ασημένια γράμματα: Άλλοι «σκοράρουν», άλλοι χαίρονται (Βίντεο)

Μία από τις πιο πολυσυζητημένες και περίεργες φάσεις στην ιστορία του Παγκοσμίου κυπέλλου έγινε στην φάση των ομίλων στα 1978.

POWERED BY FONBET

Βραζιλία εναντίον Σουηδίας (στο εναρκτήριο παιχνίδι των δύο ομάδων) με τους Σκανδιναβούς να σκοράρουν με τον Σιόμπεργκ στο 37’ και την Βραζιλία να απαντά με τον Ρεινάλντο στο 44’ . Καλό παιχνίδι, αρκετές ευκαιρίες (μία-δύο  παραπάνω η Βραζιλία) και το 1-1 παραμένει μέχρι το 90’. Όλα φυσιολογικά μέχρις εκεί.

Ως την τελευταία φάση με την Βραζιλία να κάνει την τελευταία επίθεση και τον (σπουδαίο) Σουηδό τερματοφύλακα Ρόνι Χέλστρομ να διώχνει σε κόρνερ.  Το ρολόι δείχνει το 45΄(90΄). Ο Νελίνιο εκτελεί, ο Ζίκο σηκώνεται και σκοράρει με κεφάλι. Το 2-1 και δραματική νίκη για τους Βραζιλιάνους; Όχι…  Σε ελάχιστο χρόνο έχουμε μία τρομερή αλλαγή συναισθημάτων.  Οι Βραζιλιάνοι πάνε να πανηγυρίσουν, οι Σουηδοί για ελάχιστα δευτερόλεπτα «παγώνουν» και μετά αγκαλιάζονται.

Το κόρνερ εκτελείται στα 45 λεπτά και  7 δευτερόλεπτα. Ένα χιλιοστό του χρόνου πριν ο Ζίκο πιάσει την κεφαλιά ακούγεται το τελικό σφύριγμα. Τότε ήταν συχνό φαινόμενο οι διαιτητές να μην αφήνουν καθυστερήσεις , αλλά η αλήθεια είναι πως σε αυτή την περίπτωση ήταν υπερβολική η απόφαση του διαιτητή. Ο οποίος με φοβερή ψυχρότητα υποδεικνύει ξανά και ξανά πως το γκολ δεν μετρά. Την στιγμή που το μισό γήπεδο (22 χιλιάδες Βραζιλιάνοι στις εξέδρες) αποδοκιμάζουν. Σημειώνουμε και την ψυχραιμία που αντιμετώπισαν την απόφαση οι παίκτες της Βραζιλίας.