Προσκύνησαν τον... Kinglian Mbappe και οι Πολωνοί!

Ο αδιαμφισβήτητος «βασιλιάς» του Mundial, Κιλιάν Μπαπέ, με δύο υπεργκολάρες και μια ασίστ οδήγησε την Γαλλία στη συντριβή της Πολωνίας (3-1) και τώρα οι Παγκόσμιοι Πρωταθλητές περιμένουν στους 8 Αγγλία ή Σενεγάλη.

Ο,τι και να είχε η Πολωνία, δεν θα μπορούσε να σταθεί δίπλα στο πυρηνικό όπλο των Γάλλων. Ο σταρ της Παρί Σεν Ζερμέν και του παγκόσμιου ποδοσφαίρου, και του παγκόσμιου κυπέλλου, ο Κιλιάν Μπαπέ, έδωσε ένα πάρε-βάλε και έβαλε ο ίδιος δύο ασύλληπτα γκολ χαρίζοντας στους Τρικολόρ την καθαρή νίκη με 3-1 κόντρα στην Πολωνία, που δεν μπορούσε να κάνει τίποτα για να παρακολουθήσει την ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάν. Στα προημιτελικά πλέον οι Τρικολόρ που θα δουν το βράδυ αναπαυτικά το Αγγλία - Σενεγάλη.

Δεν άργησε να επιβεβαιώσει τον τίτλο του φαβορί η Γαλλία, η οποία από την αρχή πήρε την μπάλα και περιόρισε την Πολωνία στο μισό γήπεδο. Στο 3’ η κεφαλιά του Βαράν πέρασε έξω και στο 13’ ο Σέζνι έπεσε και απέκρουσε το δυνατό σουτ του Τσουαμενί. Στο 29’ ο Ντεμπελέ έφυγε από δεξιά μετά από λάθος των Πολωνών και έβγαλε με κενό τέρμα τον Ζιρού ο οποίος έχασε το άχαστο σε κενό τέρμα και στο 35’ ο Μπαπέ ταλαιπώρησε τον Κας με διαδοχικές ντρίμπλες αλλά το δυνατό αριστερό του έβγαλε στην κλειστή γωνία του ο Σέζνι. Η Γαλλία φαινόταν ότι είναι αδύνατο να απειληθεί από την σούπερ παθητική Πολωνία, όμως στο ποδόσφαιρο δεν πρέπει ποτέ να λες ποτέ.

Στο φινάλε του ημιχρόνου οι Τρικολόρ έδειξαν μικρή έλειψη συγκέντρωσης και στο 38’ η ομάδα του Μίχνιεβιτς έχασε τρελή τριπλή ευκαιρία, όταν δύο φορές ο Ζιελίνσκι μέσα από την περιοχή νικήθηκε από τον Γιορίς και στην εξέλιξη της φάσης ο Ουπαμεκανό έκοψε πάνω στη γραμμή το σουτ του Καμίνσκι. Και αφού δεν το έβαλε η Πολωνία, το έβαλε ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση των 45’ η Γαλλία. Ο Μπαπέ πέρασε εξαιρετικά μέσα στην περιοχή στον Ζιρού και εκείνος με εκπληκτικό τελείωμα στην απέναντι γωνία έστειλε τις ομάδες στα αποδυτήρια με 1-0.

Στην επανάληψη, το σκηνικό έμοιαζε πολύ με αυτό στο πρώτο μέρος. Οι Παγκόσμιοι Πρωταθλητές είχαν κάποιες μικροευκαιρίες, με τον Μπαπέ να κάνει σουτ που κόντραρε και να πηγαίνει μόλις έξω (55’) και τον Ζιρού να τσιμπά την μπάλα από τη σέντρα του Κουντέ και να μην βρίσκει στόχο για λίγο. Οι Πολωνοί δεν είχαν την ευκαιρία να κάνουν τίποτα από τη μέση και μπροστά και μετά το 74’ ξεκίνησε το party του Μπαπέ.

Σε εκείνο το σημείο ο 23χρονος υπερηχητικός επιθετικός πήρε τη πάσα του Ντεμπελέ και σχεδόν εν στάσει εκτέλεσε με ρουκέτα τον Σέζνι και στο 91’ προσπάθησε και τελικά κατάφερε να πετύχει καλύτερο γκολ όταν μετά την πάσα του Μάρκους Τουράμ βρήκε με τηλεκατευθυνόμενο σουτ το παραθυράκι του ανήμπορου keeper της Πολωνίας. Η τελευταία μπόρεσε να πετύχει το γκολ της παρηγορίας, στο… 99’ όταν μετά το χέρι του Ουπαμεκανό, ο Λεβαντόβσκι χρειάστηκε δύο εκτελέσεις για να νικήσει τον Γιορίς και να γράψει το τελικό 3-1.

Η ιστοσελίδα μας σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα:

1' Σέντρα στον αγώνα!
13' Σουτ του Τουαμενί από μακριά, διώχνει ο Σέζνι
21' Σουτ του Λεβαντόβσκι από τα 25 μέτρα, η μπάλα λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι
29' Σέντρα Ντεμπελέ, προβολή Ζιρού στο δεύτερο δοκάρι, άουτ. Απίστευτη ευκαιρία!
38' Εντός περιοχής σουτ του Ζιελίνσκι αποκρούει ασταθώς ο Γιορίς, νέο σουτ, ανακόπτει πάνω στη γραμμή ο Βαράν!
44' ΓΚΟΛ! 1-0 Η ΓΑΛΛΙΑ!
Από κάθετη του Μπαπέ ο Ζιρού βγαίνει τετ α τετ με τον Σέζνι, ανοίγει το σκορ και γίνεται ο πρώτος σκόρερ όλων των εποχών για την εθνική Γαλλίας!

45' Σουτ του Καμίνσκι μέσα στην περιοχή, σε κόρνερ ο Γιορίς που αποτρέπει το άμεσο 1-1
45+1' Τέλος πρώτου μέρους!

46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο!
75' ΓΚΟΛ! 2-0 Η ΓΑΛΛΙΑ!
Σε αντεπίθεση ο Μπαπέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με σουτ από πλάγια και αριστερά μέσα στην περιοχή!
90' ΓΚΟΛ! 3-0 Η ΓΑΛΛΙΑ!
Ο Μπαπέ παίρνει την μπάλα στην περιοχή και με διαγώνιο, φαλτσαριστό σουτ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα!
97' ΓΚΟΛ! 3-1 Η ΠΟΛΩΝΙΑ!
Ο Λεβαντόβσκι μειώνει με πέναλτι, το οποίο καταλογίστηκε με παρέμβαση του VAR για χέρι του Ουπαμεκανό και στην πρώτη εκτέλεση αποκρούστηκε από τον Γιορίς που όμως δεν ακουμπούσε με κανένα πόδι στη γραμμή, οπότε ο διαιτητής διέταξε επανάληψη