Κύπρος-Αζερμπαϊτζάν 0-1: Η προσπάθεια δεν ήταν αρκετή

Την δεύτερη της ήττα σε ισάριθμους αγώνας στο κυπέλλο Εθνών γνώρισε η Εθνική μας ομάδα. Μετά την ήττα στην πρεμιέρα από το Μαυροβούνιο με 2-0 σήμερα η Εθνικής μας ηττήθηκε και από το Αζερμπαϊτζάν με 1-0. Πλέον η Εθνική μας είναι στην τελευταία θέση του ομίλου χωρίς βαθμό. Το γκολ για τους Αζέρους πέτυχε στο 29ο λεπτό ο Medvedev. Δοκάρι για την Εθνική μας στο 38ο λεπτό με τον Χριστοφή. Επόμενες υποχρεώσεις για την Εθνική μας ομάδα τον Οκτώβρη εκτός έδρας με Λουξεμβούργο στις 10 και με Αζερμπαϊτζάν στις 13.

Δείτε ΕΔΩ το live του αγώνα

Νωχελικό ξεκίνημα
Καλύτερα στον αγώνα μπήκαν οι Αζέροι με την Εθνική μας να ψάχνεται στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν δυο φορές απέναντι από τον Κυριακίδη με τον τερματοφύλακα της Ομόνοιας να πραγματοποιεί δυο εξαιρετικές επεμβάσεις. Αρχικά στο 13ο λεπτό σε πλασέ του Sheydaev να διώχνει με τα πόδια και στο 17ο λεπτό ο κίπερ της Εθνική μας ομάδας εκτινάχθηκε εντυπωσιακά και έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ σε σουτ του Garayev.

Πρώτη με Πιέρο
Έπρεπε να περάσουν 28ο λεπτά στον αγώνα για να δούμε μια καλή φάση για την Εθνική μας ομάδα με την κεφαλιά του Πιέρου να πηγαίνει απευθείας στα χέρια του Balayev.

Προβάδισμα για τους Αζέρους
Στο 29ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ. Έγινε φάση στην περιοχή μας με τον Κούσουλο να διώχνει την μπάλα εκτός περιοχής ωστόσο Medvedev πήρε την μπάλα και με δυνατό σουτ «κάρφωσε» τον Κυριακίδη για το 0-1

ΔΟΚΑΡΙ με Χριστοφή
Άτυχη στάθηκε η Εθνική μας στο 38ο λεπτό. Το δυνατό σουτ που επιχείρησε ο επιθετικός της Ανόρθωσης Δημήτρης Χριστοφή σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι των αντιπάλων και στην συνέχεια ο Πιέρος δεν βρήκε την μπάλα όπως θα ήθελε για να την στείλει στα δίκτυα.

Μπήκε καλύτερα η Εθνική μας
Μια άλλη Εθνική εμφανίστηκε στο β’ μέρος. Περισσότερη όρεξη, λιγότερα λάθη και με σοβαρότητα είδε το β’ μέρος η Εθνική μας ομάδα. Ήταν η ομάδα που κρατούσε μπάλα ήθελε το γκολ της ισοφάρισης και ήταν και πιο επικίνδυνη. Απείλησε στο 53’ με Χριστοφή στο 59ο λεπτό με Τζιωνή και στο 71ο λεπτό με Κάστανο ωστόσο όλα τα σουτ κατέληξαν έξω.

Η Εθνική μας μπορεί να βελτιώθηκε αισθητά στο β’ μέρος και να είχε την κατοχή της μπάλας αλλά και πάλι κάτι έλειπε. Ίσως η τελική πάσα ίσως η εμπειρία έπαιξαν πάντως τον δικό τους ρόλο στο σημερινό παιχνίδι. Διαφορά από το πρώτο παιχνίδι κόντρα στο Μαυροβούνιου υπήρχε αλλά το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο.

Επόμενες υποχρεώσεις για την Εθνική μας ομάδα τον Οκτώβρη εκτός έδρας με Λουξεμβούργο στις 10 και με Αζερμπαϊτζάν στις 13.

Κύπρος: Κυριακίδης, Καρώ, Σιέλης, Κυριάκου, Χριστοφή (57’ Λοϊζου), Σωτηρίου, Κούσουλος (57’ Χ. Κυριάκου)Λαΐφης,  Κάστανος (76’ Σπόλιαριτς), Τζιωνής, Πίττας.

Αζερμπαϊτζάν: Balayev, Garayev, Mustafazade, Medvedev, Sheydaev, A. Hüseynov,  Hüseynov, Jamalov (60’ Diniyev), Krivotsyuk, Khalilzade (66’ Abdullayev), Sadikhov (75’ Alaskarov)

Κίτρινες: Σιέλης  / Hüseynov, Krivotsyuk, A. Hüseynov,