Εδραιώθηκε στην κορυφή ο ΠΑΟΚ

Καταιγιστικός στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ νίκησε στην Τούμπα την Ξάνθη με 2-0 με γκολ των Πρίγιοβιτς (47') και Μαουρίσιο (65') κι εδραίωσε την θέση του στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με την 10η νίκη του στα 11 παιχνίδια του πρωταθλήματος. Η σημερινή ήττα της Ξάνθης ήταν η πρώτη της σε εκτός έδρας αγώνες.

Σκληρός αντίπαλος αποδείχτηκε η Ξάνθη για τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ μόνο στο πρώτο ημίχρονο, όταν με πυκνή αμυντική διάταξη κράτησε τους Θεσσαλονικείς σε απόσταση αν και αυτοί έφτασαν στο διάστημα αυτό σε τελικές που θα μπορούσαν να αποδώσουν γκολ. Ομως στο δεύτερο μέρος ο καταιγιστικός ΠΑΟΚ δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης. Με ουσιαστικό και απολύτως οργανωμένο παιχνίδι έφθασε στην 10η νίκη του, κατά τις 11 αγωνιστικές κρατώντας σταθερά το "τιμόνι" που οδηγεί στο φετινό πρωτάθλημα.