This is Volos!

Τρεις πολύτιμους βαθμούς έριξε ο Βόλος στο σακούλι του. Με τον Τσοκάνη να σημειώνει το «χρυσό» γκολ στο 87΄ η ομάδα της Μαγνησίας επικράτησε με ανατροπή (2-1) του Πανιωνίου στο Πανθεσσαλικό και πατάει ακόμα πιο γερά στα πόδια της στο «Survivor» της Super League.

Έχοντας κερδίσει για τελευταία φορά στις 9 Νοεμβρίου τον Παναιτωλικό, οι γηπεδούχοι δεν είχαν κανένα άλλο αποτέλεσμα στο μυαλό τους εκτός από τη νίκη την οποία ήθελαν συν τοις άλλοις να αφιερώσουν και στον προπονητή τους, Χουάν Φεράντο ο οποίος λόγω προβλήματος υγείας απουσίαζε από τον πάγκο.

Στην αντίπερα όχθη, ο Πανιώνιος πήγε στο Βόλο προερχόμενος από την βαριά ήττα (5-0) από την ΑΕΚ την περασμένη αγωνιστική και ήθελε να βγάλει αντίδραση στο Πανθεσσαλικό.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με μεγαλύτερη διάθεση στο ματς και έχοντας ψηλά τις γραμμές, απείλησαν με το «καλησπέρα», με τον Οικονομίδη να μην καταφέρνει να κερδίσει από θέση τετ α τετ τον Μελίσσα.

Οι παίκτες του Βόλου ισορρόπησαν το παιχνίδι έπειτα από την συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου κι άρχισαν να κρατούν περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια τους.

Με το πέρασμα του χρόνου οι γηπεδούχοι απέκτησαν την πρωτοβουλία των κινήσεων. χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να καρδιοχτυπήσουν την άμυνα του Πανιωνίου.

Οι Νεοσμυρνιώτες έδειξαν μια ξεκάθαρη υπεροχή στις στημένες μπάλες και στις εναέριες μονομαχίες, εκμεταλλευόμενοι την υπεροχή τους σε ύψος, καθώς και την αναγκαστική αποχώρηση του αρχηγού – στόπερ του Βόλου, Δημόπουλου με πρόβλημα τραυματισμού στο 25΄.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα με πρωταγωνιστή τον Εμμανουηλίδη στο 27΄, έπειτα από μια σύγχυση και φάση διαρκείας στην άμυνα των γηπεδούχων και πήραν στα χέρια τους το τιμόνι τους ματς.

Οι Θεσσαλοί επιχείρησαν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα πριν από την λήξη του α΄ημιχρόνου κι είχαν την μεγαλύτερη ευκαιρία για να το καταφέρουν στο 39΄, όταν Μάντζης με κεφαλιά από θέση βολής δεν κατάφερε να κερδίσει τον Μαλέρμπ.

Στο 42΄ο Πανιώνιος από μία ακόμα στημένη φάση «φλέρταρε» με το δεύτερο γκολ, με τον Μελίσσα να κατεβάζει τα ρολά έπειτα από κεφαλιά του Κόρμπου.

Το α΄ημίχρονο έκλεισε με τον Βόλο να΄χει την κατοχή της μπάλας (57% - 43%) και περισσότερες τελικές, ωστόσο ο Πανιώνιος ήταν σαφώς πιο επικίνδυνος στις επιθέσεις του.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με άκρως επιθετικές διαθέσεις στο ματς στο β΄ημίχρονο προσπαθώντας να ανοίξουν την άμυνα του Πανιωνίου, είτε από τα άκρα, είτε από τον άξονα.

Σε ένα τετράλεπτο - «φωτιά» (55΄- 59΄) έχασαν δύο σπουδαίες ευκαιρίες με τους Μάντζη και Μουνίθ έχοντας «κατασκηνώσει» στην περιοχή του Πανιωνίου και με κατοχή μπάλας (80-20%).

Ο Πανιώνιος είχε χάσει το την συγκέντρωσή του και πελαγοδρομούσε στην άμυνα.

Το γκολ για το Βόλο ήρθε εν τέλει στο 73΄με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μουνίθ κι αφού ο ρέφερι Παπαδόπουλος συμβουλεύτηκε νωρίτερα το VAR για να δείξει την άσπρη βούλα.

Στα εναπομείναντα λεπτά οι Θεσσαλοί ήταν αυτοί που πίεσαν για το δεύτερο γκολ έχοντας και την αριθμητική υπεροχή μετά την αποβολή του Ευαγγέλου στο 83΄και το πέτυχαν με τον Τσοκάνη στο 87΄γέρνοντας υπέρ τους την πλάστιγγα της νίκης.

Πηγή: Sdna.gr