Τριάρα γεμάτη... Πορτογαλία η ΑΕΚ!

Με τους τρεις Πορτογάλους της να κεντάνε και τον Σιμόες να πετυχαίνει το γκολ της χρονιάς (Ολιβέιρα, Λόπες τα άλλα δύο), η ΑΕΚ κέρδισε εύκολα 3-0 την ΑΕΛ και επιβεβαίωσε πως βρίσκεται σε αγωνιστική άνοδο.

Ένα από τα πιο εύκολα φετινά της απογεύματα πέρασε η ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ κόντρα στη Λάρισα, με τους «κιτρινόμαυρους» να επιβεβαιώνουν την ανοδική τους πορεία από τη μέρα που ανέλαβε ο Μάσιμο Καρέρα. Το 3-5-2 με το οποίο ο Ιταλός τεχνικός παρέταξε την ομάδα του αποδείχθηκε εξόχως δημιουργικό απέναντι σε μια Λάρισα που παρά το γεγονός ότι επίσης κατέβηκε με τριάδα στην άμυνά της, είχε την ατυχία να έχει σε εξαιρετικά κακή μέρα τους στόπερ της.

Παρά το γεγονός ότι το πρώτο ημίχρονο έπασχε από έλλειψη μεγάλων φάσεων, η Ένωση είχε το πάνω χέρι, η μπάλα βρισκόταν κατά βάση στο δικό της μισό επίθεσης και με τους εξαιρετικούς Σιμόες και Κρίστιτσιτς να σβήνουν τον Ουάρντα, από την εικόνα του αγώνα έκανε μπαμ πως αν η ΑΕΚ βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα για πρώτη φορά, μετά δεν θα δυσκολευτεί να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Πράγματι, το καταπληκτικό γκολ του Σιμόες στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, με τον Πορτογάλο να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα με τακουνάκι πάνω στην κίνηση (!) έδιωξε από την ΑΕΚ κάθε υποψία άγχους και στην επανάληψη, εδραίωσε για τα καλά την υπεροχή της παίζοντας και καλό ποδόσφαιρο.

Οι Μάνταλος και Βέρντε ήταν σε εξαιρετική μέρα και ταλαιπώρησαν αφάνταστα την άμυνα της Λάρισας με τον πρώτο να γίνεται δημιουργός σε δυο ακόμα «πορτογαλικά» γκολ: στο 50' ο Ολιβέιρα και στο 62΄ ο Λόπες έγιναν κάτοχοι της μπάλας μέσα στην περιοχή έπειτα από ασίστ του αρχηγού της Ένωσης, έστειλαν τον δείκτη του σκορ στο 3-0 σχετικά νωρίς στην επανάληψη και μετέτρεψαν σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Πηγή: Sdna.gr