Ο Κίμιχ έσωσε την Μπάγερν από το κάζο!

Η Κολωνία σταμάτησε την Μπάγερν (1-1), οδηγώντας τη σε νέα γκέλα και βάζοντας... φωτιά στο πρωτάθλημα. Πέρασε από το Βερολίνο με «πεντάρα» η Βόλφσμπουργκ.

Σε χειμερία νάρκη δείχνει πως βρίσκεται ακόμα η Μπάγερν Μονάχου, που δεν έχει μπει ζεστά μετά την διακοπή. Δεύτερο παιχνίδι, δεύτερη ισοπαλία με το ίδιο σκορ για τους Βαυαρούς που μετά το 1-1 με την Λειψία, κόλλησαν και απέναντι στην Κολωνία με το ίδιο σκορ.

Ένα γρήγορο γκολ από τον Σκίρι (4’) έβαλε από νωρίς την Μπάγερν να κυνηγάει, απέναντι σε έναν αντίπαλο που δεν έκανε άλλη τελική σε όλο το ματς!

Η ομάδα του Νάγκελσμαν σπατάλησε ένα ημίχρονο χωρίς να κάνει τίποτα, πίεσε πολύ στην επανάληψη χάνοντας αρκετές ευκαιρίες με Γκράβενμπερχ (δοκάρι), Κομάν, Μίλερ και βρήκε τελικά γκολ ισοφάρισης στο 90ό λεπτό με βολίδα του Κίμιχ, που έγραψε το 1-1 και κράτησε το +4 από την Λειψία.

Μετά το 6-0 επί της Φράιμπουργκ, η απίθανη Βόλφσμπουργκ διέλυσε με 5-0 και την Χέρτα μέσα στο Βερολίνο (4’ Σβάνμπεργκ, 31’ Άρνολντ, 34΄Βιντ, 72’ Μπακού, 86’ Μαρμούς), ενώ στο άλλο βραδινό ματς της Bundesliga, η Στουτγκάρδη άγγιξε το διπλό μέσα στην έδρα της Χόφενχαϊμ (45’ Γκιρασί, 77’ Έντο), όμως δύο γκολ του Κράμαριτς (4’, 94’) έγραψε το τελικό 2-2.