Πήρε βαθμό στην έδρα της Μπέτις η Έιμπαρ (video)

HΈιμπαρ έφυγε με βαθμό από τη Σεβίλλη όπου αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Μπέτις.

Οι "μπέτικος" απείλησαν στο 21' σουτ του Μορένο μέσα από την περιοχή και έξι λεπτά μετά είχαν νέα ευκαιρία. Ο Μοτάν πλάσαρε από κοντά και ο Ντμίτροβιτς με μεγάλη επέμβαση έδιωξε την μπάλα. Στο 30' ακυρώθηκε σωστά γκολ των γηπεδούχων καθώς όταν ο Μορόν έκανε την μπάλα στον σκόρερ Ιγκλέσιας η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή του άουτ.

Ενώ η Μπέτις πίεζε ο Κανάλες έκανε ένα χαζό πέναλτι στο 33' και ο Ορεγιάνα έκανε το 0-1. Στο 45' ο Ιγκλέσιαας ελευθερώθηκε εντυπωσιακά αλλά δεν βρήκε στόχο.

Η Έιμπαρ μπήκε καλά στην επανάληψη και στο 53' απείλησε με τον Ινούι. Στο 66' η Μπέτις σκόραρε με τον Μορόν και παρότι αρχικά το γκολ ακυρώθηκε το VAR έδειξε ότι δεν υπήρχε οφσάιντ και έτσι έγινε το 1-1. Η Έιμπαρ έμεινε με δέκα στο 91' καθώς ο Εσκαλάντε είδε δεύτερη κίτρινη. Λίγο μετά ο Ιγκλέσιας σκόραρε για την Μπέτις αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά για οφσάιντ.

Ρ.ΜΠΕΤΙΣ: Ζοέλ, Έμερσον, Μαντί, Μπάρτρα, Πεντράθα (57'Φεκίρ), Γκουαδράδο (91'Λάινες), Κανάλες, Χοακίν (84'Τέγιο), Μορένο, Λορέν Μορόν, Ιγκλέσιας.

ΕΪΜΠΑΡ: Ντμίτροβιτς, Ντε Μπλάσις, Ολιβέιρα, Αρμπίγια, Μπιγκάς (46'Tεχέρο), Ντιόπ, Εσπόσιτο (71'Γκονθάλεθ), Εσκαλάντε, Ινούι, Ορεγιάνα, Κίκε Γκαρθία (86'Τσάρλες).