Ρεάλ Σοσιεδάδ - Μιραντές 2-1: Ζωντανή η «Σταχτοπούτα»!

Η «Σταχτοπούτα» Μιραντές παρέμεινε... ζωντανή όσον αφορά την πρόκριση της στον τελικό του «Copa del Rey» παρά την ήττα της με 2-1 από την Ρεάλ Σοσιεδάδ εκτός έδρας, μιας και στον επαναληπτικό μπορεί να ανατρέψει το αποτέλεσμα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στον αγώνα θέλοντας να εξασφαλίσουν σκορ πρόκρισης και προηγήθηκαν μόλις στο 9ο λεπτό με τον Ουαρζάμπαλ. Η Μιραντές όμως αντέδρασε, δεν τα... έχασε και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 39ο λεπτό σε 1-1 με το Μπαρόσο. Την στιγμή που οι φιλοξενούμενοι ακόμα πανηγύριζαν, η Ρεάλ Σοσιεδάδ πήρε και πάλι το προβάδισμα, στο 42ο λεπτό με τέρμα του πέτυχε ο Οντεγκάρντ, ο οποίος έκανε το 2-1.

Έκτοτε οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες για να σκοράρουν, η Μιραντές δεν φοβήθηκε τον αγώνα και διεκδίκησε κάτι περισσότερο. Τελικό αποτέλεσμα, νίκη 2-1 για την Σοσιεδάδ, η οποία έχει ένα ελαφρύ προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού στις 4 Μαρτίου, στην έδρα της Μιραντές, η οποία έχει ήδη καταφέρει να αποκλείσει στον θεσμό, Βιγιαρεάλ και Σεβίλη.

Πηγή: Sdna.gr