Πίκρανε στο 94’ τον Ιακίνι η Μπολόνια

Δεν επέτρεψε η Μπολόνια στον Ιταλό τεχνικό να πραγματοποιήσει ντεμπούτο με το… δεξί στον πάγκο της Φιορεντίνα, αφού ισοφάρισε τους φιλοξενούμενους (1-1) στο 94’, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής.

Ντεμπούτο με το… αριστερό έκανε ο Τζουζέπε Ιακίνι στον πάγκο της Φιορεντίνα, η οποία είδε την Μπολόνια να την ισοφαρίζει (1-1) στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων στην εκτός έδρας αναμέτρησή που έδωσε στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Seria A.

Σε ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο 27΄με μακρινό διαγώνιο σουτ του Μπενάσι. Ωστόσο, στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές, κάτι το οποίο εξαργύρωσαν στο 94΄με τον Ορσολίνι.

Έτσι, οι «βιόλα» -οι οποίοι έμειναν για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι χωρίς νίκη- συνεχίζουν να βρίσκονται πολύ χαμηλά στο βαθμολογικό πίνακα και συγκεκριμένα στη 15η (+4 από τη ζώνη του υποβιβασμού).

Από την άλλη, η Μπολόνια είναι 10η και στο -6 από την 6άδα.

Αναλυτικά, το πρόγραμμα της 18ης αγωνιστικής:

Κυριακή (5/1)

Μπρέσια-Λάτσιο 1-2
(18′ Μπαλοτέλι, 39′ Σιστάνα, 42′ Ιμόμπιλε)

ΣΠΑΛ-Βερόνα 0-2
(14΄Πατσίνι, 85′ Σεπίνσκι)

Τζένοα-Σασουόλο 2-1
(29′ Κρισίτο, 33′ Ομπιάνγκ, 86′ Πάντεφ)

Ρόμα-Τορίνο 0-2
45’, 86’ πέν. Μπελότι