Διπλό στο «Ολίμπικο» για την Νάπολι

Ξεκίνημα με τεράστιο διπλό για τη Νάπολι, που παρότι βρέθηκε να χάνει στην έδρα της Λάτσιο, κέρδισε εν τέλει με 2-1.

Ισορροπημένο το πρώτο 20λεπτο αλλά στο 25’ ο Ατσέρμπι έβγαλε σαραντάρα μπαλιά, ο Ιμόμπιλε κατέβασε ιδανικά καθ άδειασε τρεις αμυντικούς της Νάπολι με μια κίνηση και με πλασέ έγραψε το 1-0. Οι «παρτενοπέι» άγγιξαν το γκολ στο 39’ καθώς το σουτ του Ζιελίνσκι βρήκε στο δοκάρι του Στρακόσια, ενώ στο 41’ ακυρώθηκε γκολ του Μίλικ και στο 45’ η ομάδα του Αντσελότι έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Πολωνό φορ. Και τελικά στο 45+2’ ο Καγιεχόν έκανε από δεξιά το γύρισμα και ο Μίλικ στην επαναφορά έκανε το 1-1 από κοντά.

Στο 55ο λεπτό ο Σάβιτς μόνος του από καλό σημείο, έστειλε έξω την μπάλα και στο 59’ ο Χισάι σέντραρε από δεξιά ο Άλαν έστρωσε στον Ινσίνιε που με εξαιρετικό πλασέ έγραψε το 1-2. Οι «λατσιάλι» πίεσαν από εκεί και πέρα κι έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 90ο λεπτό με τον Ατσέρμπι να έχει δοκάρι με κεφαλιά.

ΛΑΤΣΙΟ: Στρακόσια, Λουίζ Φελίπε (46’ Μπάστος), Ατσέρμπι, Ράντου, Μάρουσιτς, Παρόλο (88’ Κατάλντι), Μπαντέλι (68’ Κορέα), Σάβιτς, Κάσερες, Αλμπέρτο, Ιμόμπιλε.

ΝΑΠΟΛΙ: Καρνέζης, Χισάι, Αλμπιόλ, Κουλιμπαλί, Ρουί, Άλαν, Χάμσικ (70’ Ντιαβαρά), Ζιελίνσκι (85’ Ρογκ), Καγιεχόν, Μίλικ, Ινσίνιε (76’ Μέρτενς)

Από: aek365.com