Συνεχίζει το αήττητο στην έδρα της η ΑΕΛ!

Η ΑΕΛ συμπλήρωσε καρέ νικών στο Τσίρειο στάδιο, με τη σημερινή της νίκη 2-1 επί του Ερμή, συνεχίζει να είναι αλλάνθαστη και αήττητη στην έδρα της. Τόρες, Παπαφώτης οι σκόρερ της ΑΕΛ, μείωσε για τον Ερμή ο Ρουσιάς. Το τρίποντο αυτό έφερε την ΑΕΛ στους 18 βαθμούς και στην 6η της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Ο Ερμής στις καθυστερήσεις του αγώνα, είχε μεγάλη κλασσική ευκαιρία για να ισοφαρίσει το παιχνίδι και να φύγει η ομάδα της Αραδίππου με το βαθμό.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα:
Η ΑΕΛ εξαργύρωσε πλήρως την υπεροχή της στο πρώτο ημίχρονο, ευτύχησε να σκοράρει στο 14’ με τον Τόρες, κάνοντας το δικό της παιχνίδι, έχοντας την πρωτοβουλία κινήσεων και το πάνω χέρι στην αναμέτρηση. Πολύ κακός ο Ερμής στο πρώτο 45λεπτο που είχε μόλις μία τελική στο 36’ με σουτ από τον Κυριακίδη, η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω.

Η ΑΕΛ μπήκε πολύ δυναμικά στο παιχνίδι αφού μόλις στο πέμπτο λεπτό της αναμέτρησης   είχε διπλή ευκαιρία με σέντρα σουτ του Παπαφώτη και τον Καϊκέ να διώχνει με γροθιές, στη συνέχεια η μπάλα στρώθηκε στον Τόρες ο οποίος από εξαιρετική θέση εντός περιοχής έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω.

Στο 13΄μία σέντρα του Ντανίλο από τα αριστερά, ήταν αρκετά επικίνδυνη αφού ο Ριέρα βρέθηκε σε καλό σημείο, επιχείρησε εντυπωσιακό αλλά πολύ φιλόδοξο ανάποδο σουτ, με την μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια. Μετά από αυτό ήρθε και το γκολ από τον Τόρες.

Στο 36΄ ήρθε και η πρώτη απειλή από πλευράς Ερμή με σουτ στη κίνηση από τον Κυριακίδη, η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω. Το α’ μέρος ξεκίνησε με φάση της ΕΛ και ολοκληρώθηκε με φάση της ΑΕΛ με γυριστό σουτ από τον Ντανίλο στο 42’, η μπάλα κόντραρε κόντρα στο σώμα του Γαβριήλ και έφυγε έξω.

Με το καλημέρα του β’ ημιχρόνου (47’) η ΑΕΛ σημείωσε ένα δεύτερο γκολ με τον Παπαφώτη, ένα γκολ που ήρθε μετά από ομαδική προσπάθεια. Ο Ερμής έδειχνε ξανά ανήμπορος ν’ αντιδράσει ακόμη και με την αλλαγή του Νίκου Ανδρονίκου. Η ΑΕΛ έδειξε ότι δύσκολα θα χάσει αυτό το παιχνίδι σήμερα, κάνοντας ακόμη πιο δύσκολο το έργο του Ερμή.

Η ΑΕΛ έφτασε κοντά σε τρίτο γκολ, με τον Μπάμπιτς στο 51’ να είναι μόνος απέναντι στον Καικέ, έβαλε όμως λανθασμένα το κορμί του και η μπάλα πήρε ύψος, χωρίς να έχει κατάληξη προς τα δίχτυα  για το 3-0. Στο 59' η φιλοξενούμενη ομάδα είχε μία πολύ καλή στιγμή με κεφαλιά από τον Ρουσιά, η μπάλα πέρασε εκτός, ενώ στο 62’ ο ίδιος ποδοσφαιριστής σκόραρε και μείωσε για το 2-1 μετά από ομαδική επιθετική προσπάθεια. Γι’ άλλο ένα παιχνίδι πρωταθλήματος η ΑΕΛ δέχεται γκολ.

Το γκολ για την ομάδα του Ανδρονίκου, τόνωσε κάπως το ηθικό των παικτών και στο 71’ με μία νέα απειλή με σουτ του Καραγκούνη, η μπάλα για καλή τύχη της ομάδας του Κέρκεζ πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Βοζίνια. Στο 84' ο Καικέ κράτησε την ομάδα του στο παιχνίδι, αφού προχώρησε σε σπουδαία απόκρουση στην καρφωτή κεφαλιά του Μηνά Αντωνίου.

Στο 92' ο Σάκης Κύπρου έκλεψε τη μπάλα, βρήκε το χώρο όμως το σουτ κατέληξε άουτ - Ήταν η μεγαλύτερη ευκαιρία για τον Ερμή ώστε να φύγει με το βαθμό από τη Λεμεσό, με τον ποδοσφαιριστή του Ερμή να τραβάει τα μαλλιά του, αφού μπορούσε να γίνει ξανά ο ήρωας για τον Ερμή.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Τεσέιρα, Μπουνόζα, Σάντος, Κυριάκου, Μεντόγεβιτς, Ριέρα, Παπαφώτης (63’ Αντρέας Αβραάμ), Τόρες (79' Μηνάς Αντωνίου), Ντανίλο, Μπάμπιτς (60’ Μαίντεβατς)

Ερμής: Καϊκέ, Καραγκούνης, Γαβριήλ, Μέιρα (76' Παραγκούλκοφ), Ντίας, Κυριακίδης, Χολντ, Σιντιμπέ, Κονέ, Ρουσιάς (68’ Σάκης Κύπρου), Παπαθανασίου (46’ Βαλλιάνος)

Κίτρινες: Σάντος, Μπουνόζα / Παπαθανασίου, Κυριακίδης