Όλα μηδέν στο Μακάρειο στάδιο!

Ολυμπιακός και Νέα Σαλαμίνα μοιράστηκαν από ένα βαθμό για τον αγώνα της 10ης αγωνιστικής, παιχνίδι που έληξε χωρίς γκολ (0-0). Στους 16 βαθμούς ο Ολυμπιακός, παρέμεινε στον πάτο η ομάδα της Αμμοχώστου με πέντε βαθμούς. Δεύτερος βαθμός με τον Σάββα Δαμιανού στον πάγκο.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα
Πολύ καλύτερος ο Ολυμπιακός στο πρώτο 45λεπτο του αγώνα στο Μακάρειο στάδιο με αντίπαλο τη Νέα Σαλαμίνα, με τους "μαυροπράσινους" να έχουν τις περισσότερες τελικές στο παιχνίδι, διπλό δοκάρι, όμως τους έλειπε το γκολ. Αργό το παιχνίδι της Νέας Σαλαμίνας, με το Σάββα Δαμιανού μάλιστα να προχωρά από νωρίς σε αναγκαστική αλλαγή, αφού ο Βινίσιους αποκόμισε πρόβλημα στους προσαγωγούς.

Στο 4' ήρθε η πρώτη τελική από τον Ολυμπιακό με τον Γκουστάβο, με την μπάλα να περνάει μόλις έξω, απάντηση λίγο αργότερα από τη Νέα Σαλαμίνα, μετά από λανθασμένο διώξιμο από το Νεόφυτο Μιχαήλ, ο Οσέι το εκμεταλλεύτηκε, έκανε το σουτ, όμως έστειλε και αυτός τη μπάλα άουτ.

Στο 36' ήρθε η διπλή χαμένη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με το διπλό δοκάρι. Το πρώτο σουτ του Μανρίκι σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Βεσελόφσκι και το δεύτερο από τον Σαρφό στην επαναφορά στο αριστερό, με τον τερματοφύλακα της Νέας Σαλαμίνας να έχει εδώ τη τύχη με το μέρος του.

Η Νέα Σαλαμίνα στην επανάληψη κυκλοφορούσε πολύ καλύτερα τη μπάλα, στο 54 είχε και μία καλή στιγμή με κεφαλιά του Ντανίλο, ενώ προηγήθηκε και πολύ καλή εκτέλεση φάουλ από πλευράς Ολυμπιακού με τον Σαρφό. Στο 67' η Νέα Σαλαμίνα έγραψε άλλη μία τελική με π πάσα από τον Κονφέ, διαγώνιο σουτ στη συνέχεια από τον Κρέαν, η μπάλα πέρασε εκτός.

Ο Ολυμπιακός μπήκε κάπως νωθρά στην επανάληψη του αγώνα στο Μάκάρειο στάδιο, δίνοντας χώρο στη Νέα Σαλαμίνα για να επιτεθεί. Στο 70' είχε μία Φοβερή ευκαιρία για τους "ερυθρόλεκους" με σουτ  στην κίνηση από τον Κρεάν, η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι.

Η σπουδαιότερη φάση του αγώνα ανήκε δικαιωματικά στον Ολυμπιακό με τους ποδοσφαιριστές του Γιάννη Πετράκη να έχουν τριπλή ευκαιρία για γκολ, όμως βρήκαν απέναντι τους τον εξαιρετικό Βεσελόφσκι. Στο 86' ο Βαρέλα επιχείρησε ένα εντυπωσιακό σουτ με ανάποδο ψαλίδι, ο Μιχαήλ απέκρουσε χωρίς δυσκολία.

Ολυμπιακός: Μιχαήλ, Ψάλτης, Ανδρέου, Σαμπίνια, Μανρίκε, Νάνι, Σαρφό, Γκουστάβο, Χάνι (68’ Κοστόβ), Πεχλιβάνης (77’ Σαντάνα), Φαν Κέσελ (81’ Μίλετιτς )

Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Σεργίου, Χριστοφόρου, Τσμοβς, Νικολάου (76’ Μπρένο), Ανδρέου, Βινίσιους (18΄ Αντιόλο (60’ Κρέαν)), Κονφέ, Οσέι, Βαρέλα, Ντανίλο