Χ-αρά εξάδας για τη Δόξα!

Ένα γκολ στο τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης, άλλαξε την εικόνα του αγώνα, με τη πίεση της Δόξας να έχει αποτέλεσμα για το τελικό 1-1 στο ματς με την Καρμιώτισσα. Ίσμαηλ Σάσι και Μαρτίνος Χριστοφή οι σκόρερ, ένα αποτέλεσμα που χάρηκε περισσότερο η ομάδα της Κατωκοπιάς που έπιασε εξάδα.

Εικόνα αγώνα:

Με το προβάδισμα πήγε στα αποδυτήρια η Καρμιώτισσα με γκολ του πρώτου της σκόρερ Ίσμαελ Σάσι, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της Δόξας και το λάθος του Μουκτάρη για ν’ ανοίξει το σκορ για το 1-0. Η Δόξα είχε τις ευκαιρίες της με Κίκας και Σαντίκ στο πρώτο ημίχρονο, η μπάλα όμως δεν τους έκανε το χατίρι, έτσι παρά τις φάσεις της δεν κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα.

Η Δόξα συνέχισε με τον ρυθμό που είχε στο πρώτο 45λεπτο, δύο πολύ καλές στιγμές και δύο δοκάρια (54’ και 65’) δεν ήταν αρκετά μέχρι το 65’ για έρθει η ισοφάριση. Η Καρμιώτισσα ήταν αρκετά πίσω σε απόδοση στην επανάληψη, ενώ η ομάδα του Σακκά είχε την κατοχή και πίεζε διαρκώς την εστία του Τούμπα.

Η πίεση που έβαλε η Δόξα, επέφερε καρπούς για την ομάδα της Κατωκοπιάς, με το γκολ στην τελική να έρχεται στο 85’ από έναν αμυντικό τον Μαρτίνο Χριστοφή για το 1-1. Η Δόξα έδειξε πόσο πολύ κυνηγούσε το γκολ με κάθε τρόπο, ένα γκολ που πανηγυρίστηκε έντονα και έφερε την ομάδα στην εξάδα και τους 25 βαθμούς.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

ΤΕΛΙΚΟ Καρμιώτισσα - Δόξα 1-1

90' Κεφαλιά με τον Κίκας που ψάχνει την ανατροπή μετά από σέντρα του Καλό

Ο Χριστοφή με ψύχραιμο κατέβασμα της μπάλας, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα σε μία φάση που ο Τούμπας δεν μπόρεσε ν' αντιδράσει

85' ΓΚΟΛ και 1-1 με τον Μαρτίνο Χριστοφή να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα

73' Γυριστό σουτ από τον Πέρεζ, η μπάλα μόλις έξω

65' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Ολιβέιρα για τη Δόξα, η μπάλα βρίσκει και ξυστά στο δοκάρι για δεύτερη φορά για την ομάδα της Κατωκοπιάς

Σουτ από τον Εγγλέζου, η μπάλα στο δοκάρι

54' Διαμαρτύρονται για χέρι στην περιοχή οι παίκτες της Δόξας

51' Πολύ καλή στιγμή για την Καρμιώτισσα με δυνατό σουτ του Ρέινολντς εκτός περιοχής - Αρχικά απέκρουσε ο Σισκόφσκι, ενώ στην συνέχεια η μπάλα βρίσκει και στο δοκάρι

Έναρξη β' ημιχρόνου

ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Καρμιώτισσα - Δόξα 1-0

Αναγκαστική αλλαγή για Σακκά

40' O Kίκας από ευνοϊκή θέση, μπορούσε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, η μπάλα μόλις πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Τούμπα

37' Καλή στιγμή για τη Δόξα με όμορφο σουτ από τον Σαντίκ, η μπάλα άουτ

35' Εκτέλεση φάουλ από τον Οικονομίδη, διώχνει σε κόρνερ ο Τούμπας

26' Ο Εγγλέζου πάει να κρεμάσει τον Τούμπα, ο τερματοφύλακας της Καρμιώτισσας δεν αιφνιδιάζεται και διώχνει σε κόρνερ

Αδράνεια της άμυνας και 1-0 με Σάσι για Καρμιώτισσα (video)

22' Στην περιοχή ο Μπαργκάν, νόημα από τον Νεοκλέους να σηκωθεί, δεν υπάρχει καμία παράβαση

16' ΓΚΟΛ για την Καρμιώτισσα με τον Ι.Σάσι - Αδράνεια στην άμυνα της Δόξας με τον Μουκτάρη, ο Σάσι μόνος απέναντι στον Σισκόφσκι σκοράρει και ανοίγει το σκορ για το 1-0

13' Στην περιοχή ο Σαντίκ, δίνει όμορφα στον Κίκας για την κεφαλιά, βγάζει άμυνα όμως ο Πέρεζ

7′ Σουτ από τον Κίκας, μαζεύει ο Τούμπας

Πανό (Καρμιώτισσα)

4' Κεφαλιά από τον Λούις Κάρλος, η μπάλα εκτός

Έναρξη αγώνα Καρμιώτισσα - Δόξα 0-0

Κίτρινες: Νεοφύτου /

Καρμιώτισσα: Τούμπας, Ευσταθίου (89' Χ'Βασίλης), Μ.Σάσι (68' Κωμοδίκης), Μπαράνοφ, Ρόμο, Μπαργκάν, Πέρεζ, Ι.Σάσι, Ρέινολντς, Νεοφύτου (89' Καπαρτής), Μαλεκκίδης

Δόξα: Σισκόφσκι, Πάντιτς, Εγγλέζου, Μπόλιεβιτς, Τραϊτσέφσκι (63' Ολιβέιρα), Μέσκα, Μουκτάρης (38' Μαρτίνος Χριστοφή), Σαντίκ, Οικονομίδης, Λούις Κάρλος (63' Καρλίτος), Κίκας (90+1' Ασαμόα)

Διαιτητής: Νεοκλέους Νικόλας
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος
4ος Διαιτητής: Κάττου Ιωάννης