ΟΛΑ στο μηδέν - θα ξεχαστεί νωρίς!

ΑΕΚ και Ανόρθωση εξήλθαν ισόπαλες (0-0) στο ντέρμπι της 23ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, αποτέλεσμα που δεν ευνοεί καμία από τις δύο ομάδες! Ένα παιχνίδι που θα ξεχαστεί πολύ γρήγορα, αφού οι φάσεις ήταν λιγοστές. Η Ανόρθωση έχασε έδαφος για τον τίτλο και η ΑΕΚ επίσης στην προσπάθεια της που κάνει για να φτάσει αρχικά στην 4η θέση. Η Ανόρθωση στους 44 βαθμούς, η ΑΕΚ στους 38.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα:

Χωρίς γκολ και με λιγοστές φάσεις ολοκληρώθηκε το πρώτο 45λεπτο του ντέρμπι στην ΑΕΚ Αρένα, ανάμεσα σε ΑΕΚ και Ανόρθωση, με τις δύο ομάδες να παρουσιάζονται επιφυλακτικές στην αναμέτρηση. Ήταν φανερό και λογικό ότι θα ήταν ιδιαίτερα προσεχτικές στο να μην δεχθούν γκολ, έτσι και έγινε.

Η ΑΕΚ ήταν περισσότερο επιθετική και πιο κυρίαρχη σε σύγκριση με την ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια και αυτό φαίνεται και από τα στατιστικά του ημιχρόνου στις 4 τελικές των γηπεδούχων και στα έξι κερδισμένα κόρνερ, εν αντιθέσει με τις 3 και 1 μόλις κόρνερ για την Ανόρθωση.

Απουσίασε η μεγάλη φάση από το α' μέρος, κρατάμε όμως την κεφαλιά του Μόισοφ στο 17' μετά από εκτέλεση κόρνερ του Χέιτλι που ήταν ίσως η καλύτερη στιγμή της αναμέτρησης, όπως και ένα σουτ από τον Ναράνχο στο 36'.

Η φάση που καταγράφεται για την Ανόρθωση και μπορεί να θεωρηθεί ως μία καλή στιγμή είναι στο 16' με τον Κορέια να κάνει το σουτ από το ύψος της περιοχής, ο Μολ όμως μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια και μία δεύτερη τελική με κεφαλιά του Ρισβάνη μετά από στημένο. Αν οι δύο ομάδες θέλουν να κερδίσουν κάτι από αυτό το παιχνίδι θα πρέπει να γίνουν πιο απαιτητικές στην επανάληψη.

Με καλύτερα πατήματα και αυτοπεποίθηση μπήκε η Ανόρθωση στην επανάληψη του αγώνα στην Αρένα. Η πρώτη φάση μάλιστα ήταν δικιά της στο 53' του αγώνα, όταν ο Κβιλιτάια όμως δεν έκανε καλό κοντρόλ για να βρεθεί σε θέση τετ-α-τετ με τον Μολ.

Απάντησε η ΑΕΚ στο 58' με μία καλή στιγμή και σέντρα από τον Θωμά Ιωάννου, ο Λόρια βγήκε ασταθώς όμως ο Ελουντού προ του Φερνάντεθ απομάκρυνε σε κόρνερ.

Βελτιωμένη η Ανόρθωση στο β’ ημίχρονο, έδειξε ότι έχει διάθεση να απειλήσει περισσότερο τον Μολ. O αργός ο ρυθμός του αγώνα και τα μπόλικα φάουλ ανάγκαζαν συνεχώς τον Τιμόθεο Χριστοφή να σταματά τη ροή του αγώνα.

Ελάχιστες φάσεις στην επανάληψη από τις δύο ομάδες, δυσκολευόταν να βγουν με αξιώσεις απέναντι σε Μολ και Λόρια. Η τελευταία καλή φάση ήρθε στο 89' με γυριστό ανάποδο σουτ από τον Τρισκόφσκι, η μπάλα πέρασε άουτ.

ΑΕΚ: Μολ, Τρουγιόλς (79’ Σπιρόφσκι), Ακοράν, Μόισοφ, Νάντο (71 Μακρής), Χέιτλι, Φερνάντεζ, Γκονζάλεζ, Ιωάννου, Ναράνχο, Τρισκόφσκι

Ανόρθωση: Λόρια, Γκαλίτσιος (74’ Αμπαρτζουμιάν), Αρτυματάς, Κορέια, Νταουσβίλι, Καλτσάς (80’ Οκριασβίλ), Μπουσουλάτζιτς (46’ Χούσμπαουερ), Βργκοτς, Κβιλιτάια (83’ Μανιάς), Ρισβάνης, Ελουντού (83’ Χριστοφή)

Κίτρινες: Χέιτλι, Χοσέ Φερνάντεθ / Μπουσούλαζιτς, Αρτυματάς, Χούσμπαουερ