"Αθάνατη" όνομα και πράμα

Την δεύτερη της νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε η Αλκή. Η «αθάνατη» επικράτησε της Νέας Σαλαμίνας με 2-0 στο Αμμόχωστος έχοντας πρωταγωνιστή τον Ματίας Σπόλιαριτς. Ο δανεικός από τον Απόλλωνα ποδοσφαιριστής στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης πέτυχε ένα εντυπωσιακό τέρμα σχεδόν από το κέντρο του γηπέδου. Το δεύτερο γκολ της ομάδας της αλκής πέτυχε στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης με τον Ηλία.

Δείτε το Live του αγώνα.

Ο Σπόλιαριτς είχε και δοκάρι στο 50ο λεπτό. Η Αλκή ανέβηκε στους 7 βαθμούς στους 19 έμεινε η Νέα Σαλαμίνα η οποία μετρά ήδη τρεις απουσίες στο ντέρμπι με τον ΑΠΟΕΛ. Νούρ, Ντομίνγκες και Τιάγκο δέχθηκαν την κίτρινη κάρτα και συμπλήρωσαν τρεις .

Σε ένα λεπτό δυο καλές ευκαιρίες

Με ένταση και ρυθμό άρχισε ο αγώνας στο Αμμόχωστος. Μόλις στο 1ο λεπτό είχαμε την πρώτη καλή ευκαιρία με το σουτ του Ελουντού από πλευράς Νέας Σαλαμίνας να διώχνει ο Πάρντο. Απάντησε η Αλκή στο 2ο λεπτό με τον Μπελαμειρί να κάνει το πλασέ και τον Βεσελόφσκι να μαζεύει με διπλή προσπάθεια.

ΓΚΟΛΑΡΑ Σπόλιαριτς

Στο 14ο λεπτό η Αλκή πήρε προβάδισμα στο σκορ με ένα πανέμορφο τέρμα από τον Ματίας Σπόλιαριτς. Έγινε το λάθος από τον Ντομίνγκες... ο Βεσελόφσκι ήταν εκτός εστίας και σχεδόν από το κέντρο ο Σπόλιαριτς έκανε το σουτ με την μπάλα να καταλήγει στα δίκτυα ανοίγοντας το σκορ για την Αλκή

Δεν βρήκαν στόχο Νουρ, Κινγκ και Μαργκάσα

Μετά το τέρμα της Αλκής η Νέα Σαλαμίνα ανέλαβε τα ηνία του αγώνα έκανε το δικό της παιχνίδι και έφτιαξε τις προϋποθέσεις για να φέρει τον αγώνα στα ίσια. Απείλησε με Νούρ στο 26ο λεπτό, Κινγκ στο 29ο και Μαργκάσα στο 35ο λεπτό τα σουτ των οποίων κατέληγαν πάνω από την εστία του Πάρντο.

Κλασικές στις καθυστερήσεις
Πρώτη την κλασική ευκαιρία για το 2-0 έχασε η Αλκή με τον Μπελαμειρι να αστοχεί σε μοναδικό τετ-α-τετ με τον Βεσελόφσκι. Στην συνέχεια έχασε την δική της κλασική ευκαιρία η Νέα Σαλαμίνα για το 1-1 με σουτ του Τιάγκο με τον Πάρντο όμως να το λέει όχι διώχνοντας την μπάλα σε κόρνερ διατηρώντας το προβάδισμα για την ομάδα του.

ΔΟΚΑΡΙ για την Αλκή
Εκ των κορυφαίων του αγώνα ο Ματίας Σπόλιαριτς λίγο έλειψε με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου να πετύχει και δεύτερο τέρμα ωστόσο το σουτ που επιχείρησε στο 50ο λεπτό της αναμέτρησης σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι του Βεσελόφσκι.

Ζήτησε πέναλτι η Σαλαμίνα
Στο 78ο λεπτό και σε μια φάση που θα συζητηθεί η Νέα Σαλαμίνα ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Σικόρσκι στην περιοχή. Ο Φλόρες έσπρωξε τον μέσο της Νέας Σαλαμίνα στην περιοχή υπήρξε παράβαση και θα έπρεπε να δοθεί η παράβαση.

Αλκή: Πάρντο, Σταύρου (74’ Καντάτσια), Φράνσια (86’ Ηλία), Μπελαμεϊρί, Σπόλιαριτς (72’ Κωνσταντίνου), Χριστοφή, Τραϊτσέφσκι, Ακόστα, Κυπριανού, Φλόρες, Σταρόκιν

Δεν αγωνίστηκαν οι: Παναγή, Χαραλάμπους, Θεοχάρους, Σερφά, Χαρής, Σταυρινός, Αντωνίου.

Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Χριστοφόρου, Φουστάρ, Ντομίνγκεζ (46’ Κωστή), Κορέια (80’ Σιαθάς), Μιντίκκης, Μαργκάσα, Νουρ, Τιάγκο, Ελουντού (61’ Σικόρσκι), Κίνγκσλει

Δεν αγωνίστηκαν: Αλβμπόγκε, Σεργίου, Λεμέσιος, Θεοδώρου, Νικολάου, Χ''Κωνσταντή

Κίτρινες: Ακόστα, Σταύρου/Ντομίνγκες (3η), Χριστοφόρου, Νουρ (3η), Τιάγκο (3η)