Στην έκτη θέση και περιμένει ο Ολυμπιακός!

Μεγάλο διπλό για τον Ολυμπιακό στο σημερινό παιχνίδι της 25ης αγωνιστικής στο 'Στέλιος Κυριακίδης' με αντίπαλο την Καρμιώτισσα. Οι "μαυροπράσινοι" που κέρδισαν 3-0 την ομάδα των Πολεμιδιών, ξεπέρασαν τη Δόξα δύο βαθμούς και έπιασαν την έκτη θέση. Η Καρμιώτισσα ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα ποδοσφαιριστές, μετά την αποβολή του Πέρεζ. Μάντζης και Σάλι (2), οι σκόρερ της ομάδας του Γιανέφσκι.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα:

Με τους μαυροπράσινους μπροστά στο σκορ, ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος της αναμέτρησης στο "Στέλιος Κυριακίδης", ανάμεσα σε Καρμιώτισσα και Ολυμπιακό. Ένα 45λεπτο που δεν είχε τις πολλές φάσεις, όμως η ομάδα του τακτακαλά είχε την ουσία και ευτύχησε να σκοράρει στην πρώτη της τελική στο παιχνίδι με τον Βασίλη Μάντζη.

Η πρώτη τελική του αγώνα ανήκε στην Καρμιώτισσα, όταν μετά από σέντρα του Στυλιανού, ο Ρομό έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα όμως πέρασε δίπλα από την εστία του Μιχαήλ και στην επόμενη φάση ο Ολυμπιακός σκόραρε.

Συγκεκριμένα στο 17', οι αμυντικοί της Καρμιώτισσας έκαναν το λάθος, έστρωσαν στον Μάντζη, ο οποίος με πλασέ στην κίνηση άνοιξε το σκορ για το 0-1. Στο 37' ο Τούμπας με απόκρουση μείωσε τις πιθανότητες του Ολυμπιακού για το 0-2, ενώ η τελευταία πολύ καλή στιγμή στο ημίχρονο ανήκε δικαιωματικά στους φιλοξενούμενους που πλησίασαν το δεύτερο γκολ - Οι Μάντζης και Σάλι έβγαλαν τον Ολυμπιακό σε αντεπίθεση, ο τελευταίος έστρωσε στον Πεχλιβάνη με τον έμπειρο άσο να πιάνει ένα σουτ, αλλά η μπάλα πήγε πάνω από τα δοκάρια.

Δυνατή έναρξη είχαμε στο δεύτερο ημίχρονο του Καρμιώτισσα – Ολυμπαικός με την ομάδα του Γιανέφσκι να βρίσκει το δρόμος προς τα δίχτυα για δεύτερη φορά. Αρχικά ο Ολυμπιακός είχε δοκάρι μετά από κεφαλιά του Σωτηρίου, ενώ δευτερόλεπτα αργότερα κέρδισε πέναλτι. Ο Σάλι έκανε το σουτ με τον Πέρεζ να αποκρούει με το χέρι πάνω στη γραμμή τέρματος και ορθά να αποβάλλεται. Ο Σάλι ανέλαβε την εκτέλεση από τα 11 βήματα κερδίζοντας τον Τούμπα.

Το 0-3 δεν άργησε να έρθει όταν στο 68’ του αγώνα και μετά από πλασέ του Σαρφό, ο Τούμπας απέκρουσε ασταθώς και ο Σάλι που βρέθηκε στο κατάλληλο σημείο, σημείωσε το τρίτο γκολ για τον Ολυμπιακό. Πλέον το παιχνίδι ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και την ομάδα του Γιανέφσκι έτοιμη για να πανηγυρίσει ένα σπουδαίο διπλό, έτσι και έγινε. Μία νίκη που τον έφερε στην 6η θέση, αναμένοντας τα αποτελέσματα από τα υπόλοιπα παιχνίδια της αγωνιστικής.

Καρμιώτισσα: Τούμπας, Στυλιανού (58’ Μπαργκάν), Ρόμο, Μόμο Σάσι (58’ Ντουάρτε), Χριστοφή, Πέρεζ, Σάββα, Χατζηβασίλης (73’ Καψός), Χρίστου (73’ Έρσκοβιτς), Ρέινολντς, Νεοφύτου (67’ Παχίππης)

Ολυμπιακός: Μιχαήλ, Ψάλτης (65’ Κυριάκου), Σάλι (70’ Φαν Κέσελ), Μάντζης (76’ Κοστόβ), Γκουστάβο, Πεχλιβάνης (65’ Χάνι), Μανρίκε, Σαρφό (76’ Γαρουφαλιάς), Ανδρέου, Σωτηρίου, Νάνι

Κίτρινες: Χρίστου, Στυλιανού / Γκουστάβο, Ανδρέου

Κόκκινες: Πέρεζ