Επιστροφή στην κορυφή για Πάφο, δυσκολεύει η παραμονή για Καρμιώτισσα

Η Πάφος κέρδισε σήμερα την Καρμιώτισσα (2-1) στην πρεμιέρα της β' φάσης του πρωταθλήματος, με τον τρίποντο αυτό να την ανεβάζει ξανά στην κορυφή του β' ομίλου και στο +2 από τον δεύτερο ΑΠΟΕΛ. Το έργο παραμονής της Καρμιώτισσας μετά και τη σημερινή ήττα γίνεται ακόμη δυσκολότερο. Αραγιούρι και Αουρέλιο οι σκόρερ της Πάφου, Ρομό για την Καρμιώτισσα.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα:

Το αποτέλεσμα του ημιχρόνου (2-0 για τη Πάφο) επιβεβαιώνει τις εκτιμήσεις και τις προβλέψεις του σημερινού αγώνα. Η ομάδα του Στηβ Κωνσταντινίδη, ήταν αποτελεσματικη, ουσιαστική και δίκαια προηγείται στο πρώτο 45λεπο με διαφορά δύο τερμάτων.

Πριν συμπληρωθεί το δεκάλεπτο και μετά από φινλαδική συνεργασία, η Πάφος άνοιξε το στορ στον αγώνα με την Καρμιώτισσα, όταν ο Βαλακάρι εκτέλεσε ένα φάουλ από τα δεξιά και ο αρχηγός Αραγιούρι με καρφωτή κεφαλιά στην εστία του Κίττου, σημείωσε το 1-0.

Η επόμενη καλή στιγμή στην αναμέτρηση ήρθε στο 25’, όταν ο Βα απέναντι στον Κίττο πήγε για το πλασέ, όμως ο Στυλιανού με παρέμβαση του τελευταία στιγμή, έδιωξε σε κόρνερ. Η απάντηση της Καρμιώτισσας στο γκολ που δέχθηκε, ήρθε με καθυστέρηση με τον Ρούτκο να δείχνει την κλάση του, σ’ ένα μακρινό σουτ από τον Χέρσκοβιτς, με τον τερματοφύλακα της Πάφου τελευταία στιγμή ν’ απομακρύνει σε κόρνερ, στην πρώτη τελική της φιλοξενούμενης ομάδας.

Η Πάφος ευτύχησε να διπλασιάσει τα τέρματα της λίγα λεπτά πριν συμπληρωθεί το πρώτο μέρος, βάζοντας τις βάσεις νίκης από πολύ νωρίς, αυτή τη φορά με γκολ από τον Αουρέλιο. Ο Πάνιτς με πάσα έδωσε στον Αουρέλιο, ο οποίος έκανε το σπριντ και με διαγώνιο σουτ εκμεταλλευόμενος το κενό στην άμυνα της Καρμιώτισσας, σκόραρε για το 2-0.

Ένα τετράλεπτο απόλυτης σύγχυσης στο 57', με τον διαιτητή του αγώνα Κωνσταντίνο Φελλά να καταλογίζει πέναλτι για την Καρμιώτισσα, σε ανατροπή από τον Πάνιτς σε ποδοσφαιριστή της ομάδας των Πολεμιδιών. Η φάση εξετάστηκε από το VAR, που έδωσαν το σήμα στον κ. Φελλά να κατευθυνθεί στο on field review. Μετά από αρκετά replay, ο ρεφ της αναμέτρησης ακύρωσε την απόφαση του.

Στο 70’ όμως ένα μαρκάρισμα του Κβίντα στον Αλκιβιάδη Χριστοφή, ήταν αρκετό για να δοθεί αυτή τη φορά η παράβαση και τον Ρομό να ευστοχεί απέναντι στον Ρούτκο, μειώνοντας σε 2-1.

Η Πάφος έχασε τεράστια ευκαιρία στον αγώνα για ένα τρίτο γκολ, αφού στο 78’ ο Όνι Βαλακάρι αστόχησε από τα 11 βήματα, με τη μπάλα να πηγαίνει αρκετά πάνω από την εστία του Κίττου. Στο 84' με πρωταγωνιστή ξανά τον Φινλανδό, χάθηκε άλλη μία μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο με τον Κίττο να αποκρούει έγκαιρα το σουτ του Βαλακάρι.

Η Πάφος κατάφερε να κερδίσει για δεύτερη φορά μέσα στη σεζόν την Καρμιώτισσα, ενώ η ομάδα των Πολεμιδιών έφερε τον εαυτό της σε ακόμη πιο δύσκολη θέση.

Πάφος: Ρούτκο, Σάιθ, Κβίντα, Βα (90+4' Ιάνοφ), Τόρες (68’ Ράκελς), Φουρ, Αουρέλιο, Φυλακτού (82’ Καμπράλ), Αραγιούρι, Βαλακάρι, Πάνιτς

Καρμιώτισσα: Κίττος, Στυλιανού, Μπαράνοφ (46’ Ευσταθίου), Ρόμο, Χριστοφή, Πέρεθ, Ι. Σάσι (72’ Μπαργκάν), Χατζηβασίλη, Ντουάρτε, Χέρσκοβιτς (46’ Μ.Σάσι), Ρέινολντς (88' Κωμοδίκης)

Κίτρινες: Κβίντα, Βα / Ντουάρτε, Ι.Σάσι, Πέρεθ