«Αφεντικό» του Τσιρείου η Ανόρθωση!

Το έκανε με τον Απόλλωνα, το ξανάκανε και με την ΑΕΛ! Η Ανόρθωση επικράτησε με 0-3 σε βάρος της ΑΕΛ για τη 14η και τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος, φεύγοντας από το Τσίρειο με το τρίποντο και στη δεύτερη φετινή επίσκεψή της στο γήπεδο της Λεμεσού.

Ντούρις (με δύο τέρματα, όπως είχε κάνει και κόντρα στον Απόλλωνα) και Μικελτάντζε σημείωσαν τα γκολ της ομάδας του Γιούργκεν Στρέπελ, που διεύρυνε το αήττητο σερί της στα εφτά ματς και έπιασε πλέον τη Νέα Σαλαμίνα στην τέταρτη θέση του πίνακα με 23 βαθμούς. Στους 31 έμεινε η ΑΕΛ, η οποία πλέον υποχώρησε στη δεύτερη θέση έχοντας έναν πόντο λιγότερο από τον πρωτοπόρο πια ΑΠΟΕΛ μετά την τρίτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα.

Δύναμη, νεύρο και πολλά λάθη
Στο πρώτο μισό του πρώτου ημιχρόνου το παιχνίδι ήταν μετριότατο ποιοτικά, αφού ή δύναμη και τα πολλά λάθη εκατέρωθεν ήταν το κυρίαρχο στοιχείο του. Η ΑΕΛ έδειξε την πρόθεσή της να αναλάβει την πρωτοβουλία και κράτησε περισσότερο την μπάλα σε σχέση με την Ανόρθωση, όμως για να δούμε αξιόλογη επιθετική προσπάθεια σε συνδυασμό με καλή τελική προσπάθεια χρειάστηκε να περάσουν 25 λεπτά αγώνα.

Ανέβηκε ο ρυθμός, ήρθε και το γκολ
Παρότι τα πολλά λάθη, ειδικά στον χώρο της μεσαίας γραμμής, συνεχίστηκαν και στο δεύτερο μισό του ημιχρόνου, ο ρυθμός έγινε γρηγορότερος και οι δύο ομάδες άρχισαν να κάνουν αισθητή την παρουσία τους στα αντίπαλα καρέ. Οι πρώτες ευκαιρίες και καλές προϋποθέσεις στο παιχνίδι ήταν για λογαριασμό της ΑΕΛ, που ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου. Αντάμοβιτς και Μαρκόσκι δεν μπόρεσαν να σκοράρουν σε 25’ και 31’, ωστόσο, έτσι παρά την ανωτερότητά τους οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 37’, όταν ο Ντούρις εκτέλεσε με το αριστερό και νίκησε τον Βοζίνια, με τη βοήθεια και της κόντρας της μπάλας στον Ντόσα Τζούνιορ που αιφνιδίασε τον Καποβερντινό.

Οι γαλαζοκίτρινοι συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία ακόμα και μετά το γκολ του Σλοβάκου και αφού απείλησαν με τον Χουράδο στο 41’, έφτασαν μια ανάσα από την ισοφάριση στο αμέσως επόμενο λεπτό. Παρά το τρομερό του σλάλομ ανάμεσα σε πολλούς παίκτες του αντιπάλου, τους οποίους κατόρθωσε να αποφύγει προτού βγει απέναντι στον Βάργκιτς, ωστόσο, το πλασέ του Αντάμοβιτς σταμάτησε στον Κροάτη κίπερ και το 0-1 έμεινε ως το τέλος του ημιχρόνου.

Καλό ξεκίνημα, ευκαιρίες εκατέρωθεν
Η ΑΕΛ ξεκίνησε με ανάλογο τρόπο το σαφώς βελτιωμένο στο ξεκίνημά του δεύτερο μέρος, αφού πριν συμπληρωθεί καν το πρώτο λεπτό ο Βάργκιτς χρειάστηκε να επέμβει ξανά, αυτή τη φορά σε προσπάθεια του Μακρή, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ο ίδιος παίκτης έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ με βολέ από καλή θέση. Η Ανόρθωση απάντησε στο 47’ με τον Ντούρις, που έφυγε απέναντι από τον Βοζίνια αλλά πλάσαρε άστοχα, και με ένα επίσης άστοχο σουτ του Μικελτάντζε στο 51’.

Το γκολ τελικά ήρθε για λογαριασμό της Ανόρθωσης στο 55’, όταν ο Μικελτάντζε έκλεψε τη διεκδικήσιμη πάσα του Ντούσα Τζούνιορ προς τον Λαφράνς και πλάσαρε σωστά τον Βοζίνια, δίνοντας αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Θωρακίστηκε και καθάρισε  η Ανόρθωση
Η Ανόρθωση έριξε το βάρος στην ανασταλτική της λειτουργία μετά το δεύτερό της γκολ. Έκλεισε ακόμα παραπάνω τις αποστάσεις ανάμεσα στις γραμμές της και έδωσε μέτρα στην ΑΕΛ, που συνέχισε να κρατά περισσότερο την μπάλα αλλά πλέον έβρισκε διαδρόμους προς την αντίπαλη περιοχή με μεγαλύτερη δυσκολία. Στο 73’ βρήκε την ευκαιρία να ξαναμπεί στο παιχνίδι όμως η κεφαλιά του Μακρή πήγε κατευθείαν πάνω στον Βάργκιτς και στο 82’ ο Ντούρις τελείωσε το παιχνίδι, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο καθαρό 0-3 με το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Συνθέσεις

ΑΕΛ: Βοζίνια, Ν. Τεϊξέιρα, Ντόσα, Λαφράνς, Γουίλερ, Ζντραβκόβσκι (74’ Μυτίδης), Αντάμοβιτς, Λ. Σίλβα (62’ Ντα Σίλβα), Μακρής, Μαρκόσκι (58’ Ρομάν), Χουράδο.

Ανόρθωση: Βάργκιτς, Στρούνα, Σίλντενφελντ, Ντουγκλάο, Πράνιτς, Κάτσαρ (75’ Οικονομίδης), Κοφί, Ράγιος, Μικελτάντζε (88’ Κυριάκου), Ντούρις, Κατσαράβα (64’ Μπεσάτ).