Ισοπαλία σαν... ήττα στο ΓΣΠ

Ανεπιθύμητη ισοπαλία που μείωσε αισθητά τις πιθανότητες των δυο ομάδων για την εκπλήρωση των διαφορετικών στόχων που έθεσαν στη β’ φάση του πρωταθλήματος πήραν ΑΠΟΕΛ και Σαλαμίνα στο ΓΣΠ για τη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Το 0-0 έσπρωξε τους ερυθρόλευκους στη Β’ Κατηγορία, αφού τα βαθμολογικά δεδομένα φαντάζουν εξαιρετικά δύσκολα και οι γαλαζοκίτρινοι αποχαιρέτησαν την πρώτη θέση του ομίλου μετά τη νίκη της Πάφου και το -6.

Πολύ καλύτερος στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου ήταν ο ΑΠΟΕΛ που μετά το αρκετά μέτριο 20λεπτο, ανέλαβε τα ηνία της αναμέτρησης και έψαξε το τέρμα. Οι ποδοσφαιριστές του Σάββα Πουρσαϊτίδη έχασαν τρεις ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ, ωστόσο στην καλύτερη εξ αυτών, ο Βεσελόφσκι έδειξε την κλάση του και με εξαιρετική επέμβαση έδιωξε σε κόρνερ την κοντινή κεφαλιά του Σιέλη.

Προηγήθηκε η πολύ καλή ενέργεια και το κακό σουτ του Κατσαντώνη από ευνοϊκή θέση και το μακρινό σουτ του Κούτσακου που πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Η Σαλαμίνα ήταν εντελώς ακίνδυνη και είχε περισσότερο την προσοχή της στη διαφύλαξη του μηδέν.

Παρόμοιο με το ξεκίνημα της αναμέτρησης ήταν το β’ ημίχρονο. Το θέαμα ήταν από μέτριο ως κακό, με τη διαφορά ότι οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν για το πολυπόθητο τέρμα και στην πρώτη τους επίσκεψη στην περιοχή του Ουζόχο έχασαν μοναδική ευκαιρία. Στο 74’ ο Ντανίλο έκανε το γύρισμα στη μικρή περιοχή, ωστόσο ο Βάγκνερ δεν έκανε όπως θα ήθελε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα έξω.

Την ίδια τύχη είχε και η τεράστια ευκαιρία του ΑΠΟΕΛ έξι λεπτά προηγουμένως, με κοντινή προβολή του Ντογκαλά.

Η τελευταία καλή φάση ήρθε από τον Ντανίλο που έκανε το συρτό σουτ, αλλά είδε την μπάλα να καταλήγει δίπλα από το δοκάρι του Ουζόχο.

Η εξέλιξη του αγώνα

Έναρξη

10' Χωρίς σκορ και φάσεις

20' Αρκετά μέτριο το παιχνίδι χωρίς ευκαιρίες

26' Πρώτη καλή ευκαιρία. Ωραία ενέργεια από τον Κατσαντώνη που μπήκε στην περιοχή, αλλά το σουτ του ήταν πολύ άστοχο

32' Καλό σουτ από τον Κούτσακο, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα

37' Μεγάλη ευκαρία για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Σιέλης έκανε την κεφαλιά, δύσκολα σε κόρνερ ο Βεσελόφσκι

Τέλος ημιχρόνου 0-0

Ξεκίνησε το β' ημίχρονο

60' Τίποτα το αξιόλογο στην επανάληψη

68' Τεράστια ευκαιρια για τον ΑΠΟΕΛ, με κοντινή προβολή του Ντογκαλά. Έξω η μπάλα.

74' Μοναδική ευκαιρία για τη Σαλαμίνα. Στην πρώτη της ευκαιρία πλησίασε στο γκολ. Ο Ντανίλο έκανε το γύρισμα στον Βάγκνερ που ήταν εντελώς μόνος, όμως, η κεφαλιά του ήταν άστοχη με αποτέλεσμα να χαθεί η τεράστια φάση.

84' Σουτ του Ντανίλο, έξω η μπάλα