Ο καλός ο... Μίλος όλα τα αλέθει!

Για πρώτη φορά μέσα στη σεζόν η Ανόρθωση πέτυχε το 3/3 στο πρωτάθλημα, κέρδισε εκτός έδρας την ΠΑΕΕΚ με 2-0 με γκολ από τον Ντέλετιτς στο εξ αναβολής παιχνίδι της 1ης αγωνιστικός. Το άστρο του Σέρβου, έλαμψε στο Μακάρειο, ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης με τη νίκη της "Κυρίας" να έχει τη δική του σφραγίδα. Η νίκη αυτή για την ομάδα της Αμμοχώστου, την φέρνει στους 22 βαθμούς και την 4η θέση, ολοκληρώνοντας τις όποιες εκκρεμότητες είχε μέσα στη σεζόν και από το -7 τώρα από την κορυφή.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα:

Με την Ανόρθωση να έχει την πρωτοβουλία κινήσεων και την κυκλοφορία της μπάλας, το σκορ του ημίχρονου ήταν στο 0-1 στον εξ αναβολής αγώνα της 1ης αγωνιστικής με αντίπαλο την ΠΑΕΕΚ. Η «Κυρία» από την πλευρά της είχε τέσσερις τελικές στον στόχο στο πρώτο 45άλεπτο, δύο τελικές εκτός στόχου για την ΠΑΕΕΚ με τη γηπεδούχο ομάδα να μην απειλεί ουσιαστικά καθόλου τον Λόρια, όμως σε ότι αφορά το κλέψιμο της μπάλας ήταν αρκετά διεκδικητική κάτι τ’ οποίο αναγνώριζε και ο προπονητής κ.Σεργίδης.

Η Ανόρθωση μπήκε πολύ καλύτερα από την ΠΑΕΕΚ στην μεταξύ τους αναμέτρηση, με τους ποδοσφαιριστές του Κετσπάγια στο πρώτο δεκάλεπτο ν' ανοίγουν το σκορ μετά από συνεργασία Χριστοφή – Ντέλετις και τον Σέρβο να βρίσκει ανοργάνωτη την εστία της ΠΑΕΕΚ, πλασάροντας τον Πρόσεκ για το 0-1. Από το γκολ και έπειτα η βαρωσιώτικη ομάδα έλεγχε το ρυθμό του αγώνα, είχε και δύο καλές στιγμές με Χριστοφή και Αραγιούρι στο μισάωρο του αγώνα, που μπορούσαν να ήταν πιο απειλητικές, όμως ο Πρόσεκ δήλωσε παρών. Η συνέχεια και μέχρι τέλους του α’ ημίχρονου βρήκε την Ανόρθωση να διαχειρίζεται περισσότερο το σκορ, παρά να ψάχνει ένα δεύτερο.

Η καλύτερη φάση στο β' ημίχρονο σημειώθηκε για την ΠΑΕΕΚ στο 55' που μπήκε στον αγώνα με απαιτήσεις. Οι ποδοσφαιριστές του Μάκη Σεργίδη έχασαν μία τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση με τον Μπάμπιτς απέναντι από τον Λόρια να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι και στη συνέχεια η μπάλα να περνάει εκτός, σε μία φάση που η ΠΑΕΕΚ θα μπορούσε εύκολα να σημειώσει το 1-1. Η ΠΑΕΕΚ συνέχισε ν' απειλεί με μακρινό σουτ του Ντίας στο 60' για καλή τύχη του Λόρια η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του.

Αυτή η φάση έφερε άγχος στον πάγκο της Ανόρθωσης με τον Κετσπάγια να φωνάζει διαρκώς στους ποδοσφαιριστές του, με τις φωνές του να έχουν αποτέλεσμα, αφού στο αμέσως επόμενο λεπτό (61') σημειώθηκε το 0-2.

Μετά από ασυνεννοησία στην άμυνα της ΠΑΕΕΚ και κόντρα, ο Ντέλετιτς βγήκε τετ-α-τετ με τον Πρόσεκ τον προσπέρασα και έγραψε το 0-2, με τον Σέρβο να είναι ο πρωταγωνιστής του αγώνα.

To δεύτερο γκολ επηρέασε αρκετά την ΠΑΕΕΚ αν και μετά το δοκάρι του Μπάμπιτς, το προσπάθησε και με τον Κούρο για να μειώσει, όμως ούτε αυτή η απειλή ήταν αρκετή. Στο 70’ και στο 75’ ο Πρόσεκ κράτησε την ΠΑΕΕΚ κάπως στο παιχνίδι, πραγματοποιώντας δύο τεράστιες αποκρούσεις στις φάσεις των Χρυσοστόμου και Ρουσιά αντίστοιχα.

Το 0-2 ήταν το τελικό αποτέλεσμα με την Ανόρθωση να φεύγει από το διπλό από το Μακάρειο στάδιο, με το σκορ αυτό να την αφήνει για καλές... γιορτές.

ΠΑΕΕΚ: Πρόσεκ, Έσελινκ, Σουμαόρο, Δημητρίου, Νάντο (81’ Νεοφύτου), Χαραλάμπους (81’ Τίμερμανς), Αριστοτέλους (46’ Κάρλος Ντίας), Μπάμπιτς, Κούρος (86’ Μασέδο), Φραγκέσκου, Νεοφύτου (46’ Καπαρτής)

Ανόρθωση: Λόρια, Αντωνιάδης, Αρτυματάς, Κορέια, Χριστοδουλόπουλος (57’ Ρισβάνης), Πόποβιτς (46’ Χρυσοστόμου), Αμπαρτζουμιάν, Αραγιούρι, Χουσμπάουερ (85’ Ιωάννου), Ντέλετιτς (65’ Ρουσιάς), Χριστοφή (85’ Αβραάμ)

Κίτρινες: / Πόποβιτς, Κορέια,  Χουσμπάουερ