Ολυμπιακός-Εθνικός 1-1: Συμβιβασμός στο ΓΣΠ

Το παιχνίδι μπορεί βαθμολογικά να ήταν αδιάφορο, όμως το 90λεπτο κινήθηκε σε πολύ καλά επίπεδα. Με δύο γκολ, φάσεις και συνεχείς απειλές από τις δύο ομάδες και τον Ολυμπιακό με τον Εθνικό να ολοκληρώνουν την αναμέτρηση με ισοπαλία (1-1). Μάριος Ηλία και Μιχάλης Χριστοδούλου οι σκόρερ της αναμέτρησης.

Αν και το πρώτο ημίχρονο από φάση ευκαιριών ανήκε στον Ολυμπιακό με ευκαιρίες από τους Ευτυχίδη και Κονφέ, ο Εθνικός ήταν η ομάδα που βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα. Ο αρχηγός του Εθνικού Μ.Ηλία, μέσα από πολύ ωραία κίνηση, κλέβοντας την μπάλα από το κέντρο του γηπέδου, την κουβάλησε μέχρι την περιοχή και με ωραίο πλασέ σημείωσε το 0-1. Ο Τούτιτς αν και η ομάδα του είχε εξασφαλίσει την παραμονή της στην κατηγορία, έδειξε πόσο ήθελε τη νίκη στη σημερινή αναμέτρηση, αφού εκεί που έβαλε στο ξεκίνημα της αναμέτρησης αρκετά νεαρά παιδιά, στη συνέχεια έκανε τις απαραίτητες αλλαγές ρίχνοντας βασικούς, για να έρθει η ισοφάριση και ακολούθως η ανατροπή. Κατά το ήμισυ το πέτυχε, αφού η εμπειρία και η ποιότητα που έβαλε ο τεχνικός του Ολυμπιακού στο παιχνίδι, έφερε και την ισοφάριση με τον Μιχάλη Χριστοδούλου στο 77’.

Ολυμπιακός: Κόβατς, Φώτη (46′  Σαμπίνια), Μποβέδα, Ανδρονίκου (46′  Σάλι), Χριστοδούλου, Ευτυχίδης (60' Πεχλιβάνης), Σάββα (46′  Νάνι), Κονφέ, Ντιανέ, Κυριάκου, Χαραλάμπους (60' Τιάγκο)

Εθνικός: Χριστοδούλου, Άδωνη, Κ. Ηλία, Άμπραχαμ (69′  Μάζουρεκ), Ντόλεζαλ, Μ. Ηλία (69′  Κουμής), Ιωάννου, Κυπριανού (83′  Γκόρουπετς), Βοϊτκόφσκι (59′  Ελουντού), Ταράσοβς (59′  Περατικός), Ντούρις
Κίτρινες: Κονφέ, Β.Κυριάκου, Νάνι / Μ.Ηλία, Κ. Ηλία

Η εξέλιξη του αγώνα

ΤΕΛΙΚΟ: Ολυμπιακός - Εθνικός 1-1

81' Δοκάρι για τον Εθνικό με τον Ντόλεζαλ

78' Έψαξε αμέσως την αντίδραση ο Εθνικός με Ντούρις, ο Κόβατς όμως αποκρούει

Ο Μιχάλης Χριστοδούλου με γυριστό σουτ στην πλάτη της άμυνας, εξαργυρώνει την πολύ καλή του παρουσία στο σημερινό παιχνίδι, ισοφαρίζοντας την αναμέτρηση

77' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό και 1-1 με τον Χριστοδούλου

74' Πολύ καλύτερος ο Ολυμπιακός, ψάχνει την ισοφάριση

73‘ Τετ α τετ του Σάλι με τον Χριστοδούλου, ο τερματοφύλακας του Εθνικού θα τον σταματήσει

59' Ο Χριστοδούλου βγαίνει έγκαιρα και μαζεύει προ του Ευτυχίδη

47' Σουτ από τον Χαραλάμπους για την πρώτη τελική του Ολυμπιακού στο β' ημίχρονο

Έναρξη β' ημιχρόνου

Ημίχρονο: Ολυμπιακός - Εθνικός 0-1

41' ΓΚΟΛ για τον Εθνικό και 0-1 με Μ.Ηλία - Με ατομική προσπάθεια ο αρχηγός του Εθνικού ανοίγει το σκορ στο ΓΣΠ

36‘ Άλλη μία ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Σάββα να μπαίνει στην περιοχή, πλάσαρε αλλά μπλόκαρε ο Χριστοδούλου

21′ Σουτ από τον Ντούρις από καλή θέση, η μπάλα σταματάει σστον Μποβέδα

17‘ Μεγάλη φάση για τον Ολυμπιακό με τον Κονφέ να μην μπορεί να σκοράρει μόνος απέναντι στον Χριστοδούλου

9' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Ευτυχίδη να κάνει το πλασέ από πλεονεκτική θέση, με την μπάλα να περνά έξω