«Σούπερ» Σαλαμίνα, «διαλυμένη» η Ομόνοια

Η Νέα Σαλαμίνα έκανε πάρτι κόντρα στην Ομόνοια και επέστρεψε με εκκωφαντικό τρόπο στις νίκες με 5-2!

Οι ερυθρόλευκοι διέλυσαν τους πράσινους και κλείδωσαν σε μεγάλο βαθμό την 5η θέση, αφού έφτασε στο +4 με τρεις αγωνιστικές να απομένουν. Η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη, με εξαίρεση το διάστημα που γύρισε το παιχνίδι η Ομόνοια, έκανε ότι ήθελε στο γήπεδο και θα μπορούσε να σκοράρει περισσότερα γκολ.

Σκόρερ για τους ερυθρόλεκους οι Μαργκάσα, Ελουντού, Τιάγκο, Κορέια και Κίνγκσλει, ενώ για την Ομόνοια οι Μαυρίας και Κολοβός.

Δείτε το LIVE ΕΔΩ.

Πυροβολούσε η Σαλαμίνα

Η Νέα Σαλαμίνα μπήκε… πυροβολώντας στο παιχνίδι. Μόλις στο 40ο δευτερόλεπτο απείλησε με τον Ελουντού, ο οποίος σημάδεψε το κάθετο δοκάρι του Μεχίας. Στο 5ο ο Μαργκάσα με κεραυνό εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίκτυα και έβαλε τη Σαλαμίνα μπροστά στο σκορ. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και έχασαν άλλες δυο μεγάλες φάσεις στο 11’ και στο 12’ με Κωστή και Γκολομπάρτ.

Το γύρισε σε 5 λεπτά!

Εκεί που η Ομόνοια έδειχνε να μην πατά καλά, βρήκε δίκτυα στην πρώτη της ευκαιρία, με τον Μαυρία να εκμεταλλεύεται το λάθος στην άμυνα της Σαλαμίνας και να ισοφαρίζει στο 18’ με κοντινό πλασέ. Οι πράσινοι «ξύπνησαν» και στο 23ο λεπτό γύρισαν το παιχνίδι σε 1-2 με σκόρερ τον Κολοβό, ο οποίος πέτθχε ένα πανέμορφο γκολ με πλασέ εντός περιοχής.

Ανατροπή στην ανατροπή σε 10 λεπτά

Η Νέα Σαλαμίνα απάντησε άμεσα στα δυο γκολ της Ομόνοιας, αφού στο 32’ με κεραυνό του Ελουντού ισοφάρισε σε 2-2. Εκεί που η Ομόνοια έδειχνε να αντιδρά, η Νέα Σαλαμίνα γύρισε το παιχνίδι σε 3-2 στο 42’ με εξαιρετικό σουτ του Τιάγκο εκτός περιοχής.

Πάλι με κεραυνό και 4-2!

Στο 52ο λεπτό ο χορός των γκολ με τον Κορέια να πιάνει ένα φοβερό σουτ εκτός περιοχής και να κάνει το 4-2 για τη Νέα Σαλαμίνα.

Πάρτι της Σαλαμίνας!

Τέσσερα λεπτά μετά το 4-2, η Νέα Σαλαμίνα έστησε πάρτι κόντρα στην Ομόνοια, αφού ο Κίνγκσλει με κοντινή κεφαλιά έκανε το 5-2 και έδωσε διαστάσεις στο προβάδισμα των ερυθρολεύκων.

Βεσελόφσκι, Γκολομπάρτ, Φουστάρ, Ρέινολντς, Τζαίλσον, Κορέια, Μαργκάσα (82’ Νούρ), Κωστή, Ελουντού, Τιάγκο, Κίνγκσλει (74’ Πική)

Μεχίας, Γκαφούρ, Κούσουλος, Μότα, Μανρίκε, Λοέ (60’ Κατελάρης), Γκόμεθ. Μόντες (70’ Ζίβετς), Μαυρίας (79’ Χαραλάμπους), Κολοβός, Ντάρμπισαϊαρ