ΑΕΚ - Πάφος 1-1: Με υπογραφή αρχηγού!

Η ΑΕΚ ότι δεν κατάφερε να πετύχει στο 90’ το πέτυχε στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης με τον αρχηγός της Ιβάν Τρισκόφσκι να βάζει την υπογραφή του για το τελικό 1-1. Η ΑΕΚ αν και έδειχνε να γνωρίζει την ήττα από την Πάφο, εντούτοις στην τελική τα κατάφερε βάζοντας «φωτιά» στην υπόθεση Ευρώπη. Στους 63 βαθμούς η ΑΕΚ, στους 62 ο Απόλλωνας στους 60 η Πάφος. Για την Πάφο το γκολ πέτυχε ο αρχηγός της ομάδας Κβίντα.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα:

Σ’ ένα ημίχρονο που μέχρι το πρώτο μισάωρο κυλούσε σε αργούς ρυθμούς και τους ποδοσφαιριστές να είναι αρκετά περιορισμένοι, όλοι ανέμεναν ότι στο α’ μέρος του ΑΕΚ-Πάφος να κυλήσει με τον ίδιο ρυθμό πάνω κάτω. Με την επίτευξη όμως του γκολ από την Πάφο για το 0-1 του ημιχρόνου, άναψαν τα αίματα και ήταν κάπως αναμενόμενος ο εκνευρισμός των παικτών και οι απερίσκεπτες τους κινήσεις, αφού ήταν παιχνίδι που παιζόταν η Ευρώπη.

Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στο ματς δημιουργώντας 2-3 φάσεις με τον Γκιούρτσο, όμως είχε απέναντι του τον Ίβουσιτς που και στο 7ο λεπτό αλλά και στο 26ο ήταν εκεί για να προφυλάξει την εστία της Πάφου. Μία κεφαλιά του Γκονζάλεθ δεν ήταν αρκετή για να φέρει συναγερμό στις τάξεις των φιλοξενούμενων που λίγα λεπτά αργότερα άνοιξαν και το σκορ με γυριστό σουτ του Κβίντα μέσα από την περιοχή για το 0-1. Μετά το γκολ όμως για την παφιακή ομάδα ήρθε και η αποβολή του Τάνκοβιτς με απευθείας κόκκινη κάρτα για δυνατό μαρκάρισμα στον Γιάκολις και μετά από ενημέρωση που είχε ο ρεφ του αγώνα από το VAR, με την ομάδα του Σαλγκάδο να είναι αναγκασμένη στο β’ μέρος να πορευτεί με αριθμητικό μειονέκτημα.

Η πρώτη καλή στιγμή στο β’ ημίχρονο ήρθε στο 55′ με τον σκόρερ Κβίντα να δοκιμάζει ένα καλό σουτ και την μπάλα να φεύγει ελάχιστα έξω. Για την ΑΕΚ καταγράφηκε στο 58′ μία καλή φάση με τον Λόπες επιχειρεί να κρεμάσει τον Ίβουσιτς ωστόσο η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια. Η Πάφος με το πέρας του χρόνου και με την ομάδα του Σαλγκάδο να είναι μπροστά στο σκορ, έπαιζε περισσότερο άμυνα, με τον Κβίντα μάλιστα να αποσοβεί μεγάλο κίνδυνο στο 78’.

Η ΑΕΚ στις καθυστερήσεις του αγώνα, πέτυχε την ισοφάριση με τον αρχηγό της Ιβάν Τρισκόφσκι, κρατώντας την τύχη στα χέρια της αφού με νίκη επί της Ομόνοιας στο τελευταίο ματς εξασφαλίζει αυτή το ευρωπαϊκό εισιτήριο.

ΑΕΚ: Πίριτς, Γκονζάλεθ, Λέδες, Λόπες, Γκαρσία, Μιλίτσεβιτς, Ροσάλες, Πονς, Γιάκολις (64’ Γκρόμοβ), Γκιούρτσο, Μάμας (46′ Τρισκόφσκι)

Πάφος: Ίβουσιτς, Παλάσιος, Κβίντα, Χότσκο, Κανέ (89’ Μιχαήλ), Ικόκο, Αμπντουραχίμι (70′ Μπρούνο), Ζουνίνιο, Τάνκοβιτς, Βαλακάρι (56’ Πελάτζιο), Μπάιριτς (70′ Ντράγκομιρ)

Κίτρινες: Λόπες,  Γκαρσία / Παλάσιος

Κόκκινες: Τάνκοβιτς