ΑΕΛ-Νέα Σαλαμίνα 3-1: Με την αύρα του Γαρπόζη και τα γκολ του Μίντσεφ!

Η ΑΕΛ στο ντεμπούτο του Αλέξη Γαρπόζη στον πάγκο, πραγματοποίησε μια πολύ καλή εμφάνιση και επικράτησε με 3-1 της Νέας Σαλαμίνας στο «AlphaMega Stadium», για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι γαλαζοκίτρινοι έφτασαν στους 23 βαθμούς σε 21 αγώνες ενώ η Σαλαμίνα έμεινε στους 31 βαθμούς.

Το ματς:

Η Νέα Σαλαμίνα ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα στον αγώνα και στο 3ο λεπτό απείλησε για πρώτη φορά. Ο Φερνάντες έκανε το σουτ εκτός περιοχής όμως ο Ανέστη απόκρουσε δύσκολα. Στην εξέλιξη της φάσης, ήρθε η κεφαλιά του Ντιακιντέ, όμως ο κίπερ της ΑΕΛ πραγματοποίησε άλλη μια απόκρουση.

Ακολούθως, η ΑΕΛ πήρε τα ημία και σε δύο λεπτά πέτυχε δύο γκολ. Στο 12ο λεπτό ο Μεντόγιεβιτς με δυνατό σουτ εντός περιοχής, νίκησε τον Άντος για το 1-0. Στο επόμενο λεπτό, ήταν σειρά του Μίτσεφ ο οποίος με ωραία κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

Στο 15ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι είχαν την απάντηση και μείωσαν σε 2-1 με δυνατό πλασέ του Φερνάντες εντός περιοχής. Η χαρά αυτή, δεν κράτησε για πολύ αφού στο 23ο λεπτό οι γαλαζοκίτρινοι και πάλι με τον Μίτσεφ, πέτυχαν το τρίτο τους τέρμα.    Ο Βούλγαρος επιθετικός με δυνατή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Μελίσσα για το 3-1 που ήταν και το αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η πρώτη φάση ήρθε στο 53ο λεπτό. Ο Μόρσει, έκανε το δυνατό σουτ εκτός περιοχής, όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Η ΑΕΛ συνέχισε να πιέζει την Σαλαμίνα. Στο 59ο λεπτό ο Παπαφώτης μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ όμως ο Μελίσσας απόκρουσε την μπάλα. Στην εξέλιξη της φάσης, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ντε Λούκας πήρε την κεφαλιά, όμως ο κίπερ  της Σαλαμίνας απόκρουσε ξανά. Στο 64ο λεπτό η ΑΕΛ έφτιαξε άλλη μια καλή ευκαιρία. Ο Τσούκα έδωσε στον Μακρή ο οποίος με σουτ εντός περιοχής έστειλε την μπάλα λίγο έξω.

Οι γηπεδούχοι, είχαν τον έλεγχο του αγώνα και και όποτε ήθελαν έκαναν φάσεις. Στο 65ο λεπτό, ο Μακρής μπήκε στην αντίπαλη περιοχή, έκανε το σουτ όμως η μπάλα χτύπησε στον Κατσικά και άλλαξε πορεία. Στο 71ο λεπτό ήρθε ένα σουτ από τον Μεντόγιεβιτς, με τον Μελίσσα να μαζεύει εύκολα την μπάλα.

Η Νέα Σαλαμίνα, κατάφερε να απειλήσει για πρώτη φορά στο 86ο λεπτό, με το σουτ του Νάρσινγκ να περνά πάνω από την εστία του  Ανέστη.

Μέχρι το τέλος, το σκορ δεν διαφοροποιήθηκε και η ΑΕΛ επέστεψε στις νίκες μετά από αρκετό καιρό.

ΑΕΛ: Ανέστη, Φραντζής (46' Τσούκα), Μεντόγιεβιτς, Παπαφώτης, Μεντόζα (78' Γερολέμου), Φιλίποβιτς, Μόρσει (78' Κα), Μίντσεφ (82' Μπεραχίνο), Ντε Λούκας, Μακρής (88' Αντρέου), Τζάλμα.

Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Αντρέου, Μπεραχίνο, Σέρνιτς, Μορέιρα, Σιλβέστρος, Τσουκα, Κολιάς, Νεοφύτου, Γερολέμου, Κα, Γενεθλίου.

Νέα Σαλαμίνα: Μελίσσας, Σεργίου (46' Κονατέ), Ναρσίνγκ, Μιγκελίτο, Φερνάντεθ (67' Παπαγεωργίου), Μπεχαράνο (73' Κατσιάρης), Φράγκος (46' Ντουρμισάι), Λέουκο, Γιάνγκα, Βίκτωρος (46' Κατσικάς), Ντιακιτέ.

Στον πάγκο: Κίσσας, Καλανίδης, Κατσικάς, Κονατέ, Ντουρμισάι, Κουσμάνοβιτς, Παπαγεωργίου, Σπυριδάκης, Χριστοδούλου, Κατσιάρης, Κορομά.

Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ευαγόρου Ευαγόρας
4ος Διαιτητής: Κώστα Ροβέρτος