Νέα Σαλαμίνα-Απόλλων 0-2: Κέρδισε τρεις βαθμούς, έχασε τρεις παίκτες

Ο Απόλλωνας επικράτησε της Νέας Σαλαμίνας με 0-2 στο Αμμόχωστος, για την 9η αγωνιστικής της δεύτερης φάσης του πρωταθλήματος, για το Β' γκρουπ.

Οι γαλάζιοι της Λεμεσού πήραν τους βαθμούς σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι όμως, έχασαν τους Βαλμπουενά, Σπόλιαριτς και Κοστάκε οι οποίοι αποχώρησαν με αναγκαστική αλλαγή από τον αγώνα. Όπως είναι λογικό επικρατεί αγωνία ενόψει του επαναληπτικού αγώνα Κυπέλλου με την Πάφο.

Από την άλλη οι ερυθρόλευκοι έμειναν στους 44 βαθμούς.

Το ματς:

Η πρώτη τελική, ήρθε στο 5ο λεπτό μετά από σουτ του Αρτεάν από το ύψος της περιοχής. Η Σαλαμίνα απάντησε στο 12ο λεπτό με το Φράγκο, ο οποίος απείλησε και αυτός με σουτ, αλλά ο Δημητρίου απόκρουσε την μπάλα. Ένα λεπτό μετά, ήρθε και μια κεφαλιά του Μιγκελίτο, με την μπάλα όμως να περνά εκτός.

Από το 21ο λεπτό μέχρι το 24ο, ο Βαλμπουενά έκανε τρία σουτ εκτός περιοχής, όμως, δεν βρήκε σε κανένα από αυτά στόχο.

Στο 31ο λεπτό η Σαλαμίνα ήταν στην επίθεση και ο Κονέ προσπάθησε με μακρινό σουτ να απειλήσει, αλλά ο κίπερ του Απόλλωνα απόκρουσε εύκολα. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Κοστάκε βρήκε χώρο και με σουτ εκτός περιοχή ανάγκασε τον Μελίσσα σε δύσκολη απόκρουση.

Τελικά, το πρώτο γκολ ήρθε στο 34ο λεπτό από τους φιλοξενούμενους. Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε φάουλ με τον Μελίσσα να αποκρούει ασταθώς. Στην συνέχεια η μπάλα έμεινε στην περιοχή της Σαλαμίνας και τελικά κατέληξε στον Μπακένγκα ο οποίος με διπλή προσπάθεια από κοντά την έστειλε στα δίχτυα για το 0-1, που ήταν αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στα αξιοσημείωτα του πρώτου μέρους, οι αναγκαστικές αλλαγές των Σεργίου και Βαλμπουενά. Πιο σοβαρός φάνηκε ο τραυματισμός του Γάλλου και στον Απόλλωνα επικρατεί πλέον αγωνία ενόψει και του επαναληπτικού Κυπέλλου με την Πάφο την ερχόμενη Τετάρτη (17/4).

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε στην μετριότητα χωρίς τις πολλές ευκαιρίες. Στο 65' ο Σπυριδάκης έκανε την κεφαλιά και ο Δημητρίου απόκρουσε την μπάλα. Η μεγαλύτερη φάση στο δεύτερο μέρος, ήρθε στο 82ο λεπτό όταν η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από τ κάθετο δοκάρι της εστίας του Δημητρίου, μετά από κεφαλιά του Καρλίτος.

Στο 85ο λεπτό, ήρθε το δεύτερο γκολ για τον Απόλλωνα. Ο Μπακένγκα έκανε την μπαλιά προς το κέντρο της εστίας του Μελίσσα, η μπάλα χτύπησε στον Λέουκο και κατέληξε στα δίχτυα για το 0-2 που ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ

Νέα Σαλαμίνα: Μελίσσας, Σεργίου (31' Οφόρι), Ντάτκοβιτς, Νάρσινγκ, Μιγκελίτο, Ντουρμισάι (55' Σπυριδάκης,), Μπεχαράνο (70' Κατσιάρης), Κονέ (70'Φερνάντες), Φράγκος (55΄Καρλίτος), Λέουκο, Βίκτωρος.

Στον πάγκο οι Κίσσας, Κονατέ, Καρλίτος, Παπαγεωργίου, Προκοπίου, Γκουανίνι, Γιάνκα, Ντιακιτέ

Απόλλων: Δημητρίου, Σιέλβικ (46' Πέρετζ), Άδωνη, Πεϊμπέρνς, Σαγκάλ (46' Γιούρσεβιτς), Αρτεάν, Βαλμπουενά (41' Σπόλιαριτς), Κοστάκε (72' Σοφοκλέους), Φιλιώτης, Κολ, Μπακένγκα.

Στον πάγκο οι Λέουβενμπεργκ, Λοϊζου, Εκπολό, Σάντος, Χάμπος, Νταρίκουα, Μάρκες, Κλέιν.

Διαιτητής: Κώστα Ροβέρτος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ταραπουλούζης Σίμος
4ος Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας
VAR: Αντωνίου Μάριος
AVAR: Στυλιανού Μάριος